Турция откри огромно находище на природен газ в Черно море – залежите в него са 320 млрд. куб. метра. "Турция направи най-голямото откритие на природен газ в Черно море", обяви президентът Реджеп Тайип Ердоган в изявление в двореца Долмабахче в Истанбул. Турция подготвя най-голямото хранилище за природен газ
Откритието, което е най-голямото в историята на турската държава, е дело на нейния кораб за сондиране на нефт и газ "Фатих" по време на сондажната му мисия през юли. Залежите се намират на около 100 морски мили (185 км) северно от турското крайбрежие, предава Анадолската информационна агенция.
Плавателният съд е извършил сондажни дейности в район, където проучванията отдавна са били прекратени. Но именно при тях корабът е открил няколко находища с "добро качество".
-
Турция откри нови големи залежи от газ в Одринска Тракия
Турция откри нови 200 млн. куб. метра природен газ в Одринск...
виж още
Едното е в участъка "Дунав-1", който се намира във вътрешните териториални води на Турция в близост до румънските и българските морски граници. Според турски медии Румъния и България дълги години произвеждат нефт и газ в този район. Другото находище е открито в близост до Лозенград (Къркларели).
По-рано турските медии цитираха думи на Ердоган, че наближава "нова ера" за Турция и че скоро ще съобщи "много добри новини за страната", припомня БГНЕС.
Енергийна независимост?
По думите на Ердоган "новооткритите запаси са само част от по-голям ресурс", а страната "ще продължи да открива още в близко бъдеще." Турция има за цел да достави открития газ за обществено ползване през 2023 г.
Открите залежи са 20 пъти по-големи от всичкия природен газ, който Турция е произвеждала досега – 16,6 млрд. куб. метра. Те могат да намалят зависимостта на страната от доставки на газ от чужбина (най-вече руски тръбен газ и американски втечнен газ) и да променят газовите ѝ договори с Русия, Иран и Азербайджан. Турция се отказва от руския газ
"Като страна, която от години зависи за газ отвън, сега гледаме към бъдещето с повече сигурност. Няма да спрем, докато не станем нетен износител на енергия", увери Ердоган.
Според турските власти те ще имат и друг важен ефект – ще помогнат на страната да се справи с хроничния бюджетен дефицит. "С настоящото проучване и потенциал тук, надявам се през следващите дни да говорим за излишък по текущата сметка", каза министърът на икономиката и финансите Берат Албайрак, който е зет на Ердоган.
Всяко намаление на сметката за внос на енергия в Турция, която през миналата година възлиза на 41 млрд. долара, ще увеличи правителствените финанси и ще спомогне за облекчаване на хроничния дефицит по текущата сметка, заради който лирата е на ниски нива спрямо долара.
Енергийни експерти и анализатори обаче предупреждават, че може да отнеме до десетилетие за каквато и да е газ от Черно море да бъде налична и ще са необходими милиарди долари инвестиции за изграждане на инфраструктура за производство и доставка.
Коментари