Нидерландия спира добива на газ от находището в Грьонинген, което е най-голямото в Европа, предава AFP, цитирана от БТА.
Експлоатация на полето, разположено в северната част на страната, причинява земетресения, които от десетилетия тревожат местните жители.
Властите все пак ще продължат работата на последните 11 кладенеца още година в случай на тежка зима на фона на геополитическото напрежение в света.
Находището в Грьонинген се разработва от 60 години (от 1963 г.), но от близо две десетилетия се наблюдават земетресения с нисък магнитуд, близо до повърхността заради извличането на природения газ и образувалите се впоследствие "вакуумни джобове".
Според енергийната компания Shell от находището са извлечени около 2300 млрд. куб метра газ, а между 1963 г. и 2020 г. то е донесло приходи от близо 429 млрд. евро (с отчитане на инфлацията), като 85 процента от тези печалби са постъпили в държавната хазна.
Според експерти обаче въпреки спирането на експлоатацията земетресенията, нанесли тежки щети в околността, могат да продължат с години. Множество домове в района на Грьонинген са възстановявани или престроявани, за да се засили устойчивостта им на земетресения.
Насред зеления преход Великобритания одобри разработването на огромно петролно и газово находище
Руската търговия с енергия се възстановява на фона на поскъпването на петрола
Румъния ще стане най-големият производител на природен газ в ЕС
Коментари