Съветът на Европейския съюз и Европейският парламент постигнаха тази нощ временно съгласие, с което климатичните цели до 2050 година се превръщат в закон. Според него намалението на парниковите емисии до 2030 година трябва да бъде с най-малко 55%, спрямо нивата от 1990 г., предаде БНР.
Споразумението идва след интензивни преговори между Европарламента, който искаше намаляване от поне 60% и лидерите на страните членки, които се договориха за цел от 55% през ноември. France 24: В зависимата от въглища България целта на ЕС за климата е пред провал
Преговорите по темата бяха в задънена улица в продължение на месеци. Те бяха подновени в ранния следобед вчера и продължиха до ранните часове на тази сутрин.
-
France 24: В зависимата от въглища България целта на ЕС за климата е пред провал
Със своите бълващи димоотводи, българската въглищна централа...
виж още
Целта на ЕС ще бъде включена в „климатичен закон“.
„Европейският климатичен закон съдържа ангажиментите на ЕС за постигане на климатична неутралност до 2050 г. и междинна цел за ограничаване на парниковите емисии с най-малко 55% до 2030 г. спрямо нивата им от 1990 г.“, обяви ЕК в изявление.
Португалското председателство на ЕС приветства постигането на споразумението, наричайки го „силен сигнал за целия свят“.
-
Емисиите от въглероден диоксид пак са на нивата отпреди пандемията
Глобалните емисии на въглероден диоксид (CO2) са се върнали на нивата отпреди пандемията, а някои от...
виж още
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подчерта: „Климатичният закон поставя ЕС на зелена пътека за едно поколение. Това е нашият обвързващ ангажимент към децата и внуците ни“. Емисиите от въглероден диоксид пак са на нивата отпреди пандемията
Природозащитни неправителствени организации и „зелени“ евродепутати не са съвсем съгласни, като германският политик Михаел Блос написа в Twitter, че законовата рамка „не отговаря на нейните амбиции“.
„Това не е Зелената сделка, от която се нуждаем, за да се справим с климатичната криза и не е достатъчна за Парижкото споразумение“, добави той. Най-големите банки вложили $3,8 трлн. в изкопаеми горива въпреки климатичните промени
Споразумението става факт преди климатичната среща на върха, организирана от президента Джо Байдън, на която се очаква САЩ да обявят своята цел.
Коментари