Производството на ток от АЕЦ ще постави рекорд през 2025 г.


Производството на ток от АЕЦ ще постави рекорд през 2025 г.
Снимка: iStock/Guliver

Производството на ток от АЕЦ ще достигне рекордно ниво през 2025 г., представлявайки малко под 10 на сто от световното производство, като географският център на атомната енергетика се измества към Китай за сметка на държави като САЩ и Франция. Това се посочва в доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ), цитиран от Франс прес. Повече от 70 гигавата нови ядрени мощности са в процес на изграждане в световен мащаб - едно от най-високите нива през последните 30 години, пише още в доклада.

Производството на електроенергия от ядрени източници възлиза на 2742 тераватчаса (TWh) през 2023 г. и 2843 тераватчаса през 2024 г., като за тази година очакванията са да бъде достигнато ниво около 2900 тераватчаса, прогнозира агенцията. Ръстът е тласнат от електрификацията на промишлено производство, индустрията и климатизацията, както и от нуждите за електрически превозни средства и центровете за данни, важни за изкуствения интелект.

410 реактора в 30 страни

Към 2023 г. 410 атомни реактора са в експлоатация в повече от 30 страни.

Още: Договорът за новите блокове на АЕЦ "Козлодуй" вече е факт

"Ние навлизаме в нова ера за ядрената енергия", заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол, в интервю за АФП, цитирано от БТА. "За 2025 година производството на ядрена електроенергия ще бъде най-високото в историята", допълни той.

След години на спад поради аварията в АЕЦ "Фукушима" през 2011 г. в Япония, причинена от цунами, възстановяването в сектора се води от Китай. От 52 реактора, чието строителство е започнало в от 2017 г. насам в световен мащаб, 25 са китайски проекти.

Още: Стартира изграждането на първата АЕЦ в Полша

От друга страна, страни като САЩ и Франция забавят ход поради високите разходи за разработване на атомни електроцентрали.

"Световната география на ядрената индустрия се променя", подчертава Бирол, като припомня, че "от 1970 г. насам глобалната ядрена индустрия се ръководеше от САЩ и Европа".

В Европа 35 на сто от електроенергията идва от ядрената енергия през 90-те години спрямо по-малко от 25 на сто в днешни дни, а след десет години делът ще бъде по-малко от 15 на сто. Подобно състояние се наблюдава и в САЩ.

"Има недостатъчно представяне на ядрената индустрия в тези страни", обяснява изпълнителният директор на МАЕ. "Проектите изостават средно със седем години от графика (за построяването им) и разходите са 2,5 пъти по-високи от първоначално планираните. След пет години Китай ще изпревари САЩ и ЕС и ще бъде водеща ядрена сила в света", допълни той.

Другият проблем са източниците на предлагане (на суровини) в сектора, които са твърде концентрирани. Повече от 99 на сто от капацитета за обогатяване (на уран) в момента се управлява от четири компании - Китайската национална ядрена корпорация (CNNC) с пазарен дял от 15 на сто, руската "Росатом" – 40 на сто, британско-германско-нидерландският консорциум Urenco с 33 на сто пазарен дял и френската Orano – 12 на сто.

"Само Русия притежава 40 на сто от световния капацитет за обогатяване на уран, което е изключително предизвикателство", предупреждава Фатих Бирол.

МАЕ представя три сценария за следващите години, като всеки от тях предвижда увеличаване на световния ядрен капацитет. Той може да се увеличи с повече от 50 на сто, до близо 650 гигавата (GW) до 2050 г., може дори да се удвои, а при увеличени стимули от страна на правителствата това ниво може да надхвърли 1000 гигавата.

От 1971 г. към днешна дата ядрената енергия е предотвратила отделянето на 72 гигатона емисии на въглероден диоксид (CO2), като по този начин се избягва използването на въглища, природен газ или нефт, посочва МАЕ.

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.90404
  • GBP
    1
    2.32124
  • JPY
    100
    1.21889
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички