Преговорите с френската EDF за АЕЦ „Белене“ са замразени, стана ясно от коментар на енергийния министър Румен Радев на изслушване в ресорната парламентарна комисия. Той обясни, че по отношение на оборудването в момента се прави експертна оценка за стойността му и беше категоричен, че решението на парламента за водене на преговорите с Украйна не съдържа задължение за продажба на оборудването.
„Разглеждат се всички хипотези“, допълни той.
Служебното правителство подготви договор, с който да възложи анализ какво може да бъде направено на площадката на АЕЦ „Белене“ със съществуващите параметри и какво биха предложили от EDF. Френската компания е производител на ядрено оборудване и според сегашния министър на енергетиката едва ли биха се решили на вариант да надграждат доставеното оборудване със своите технологии.
По време на заседанието беше повдигнат и въпросът за алтернативното гориво за АЕЦ „Козлодуй“. Председателят Делян Добрев припомни решение на Народното събрание, че повече гориво от „Росатом“ няма да бъде купувано и това налага сключването на договорите с Westinghouse и Framatome за доставка на гориво.
Касетките на френската компания са по лиценз на руската ТВЕЛ, което означава, че нямат нужда от лиценз от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). Задължение е в горивото да няма руски компоненти, решиха преди време депутатите.
България има действащ договор за доставка на ядрено гориво от Русия до пролетта на 2024 г. за пети блок на централата и до 2035 г. – за 6-и блок. Пети блок беше зареден през тази пролет с последното останало руско гориво и при следващата кампания трябва да бъдат поставени касетки от Westinghouse, които обаче още нямат лиценз от АЯР.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Колко може да спечели България от оборудването на АЕЦ "Белене"?
Какво е състоянието на оборудването на АЕЦ "Белене"?
Коментари