Цените на петрола леко се повишиха в началото на азиатската търговия в сряда преди заседанието на Управлението за федерален резерв на САЩ, като инвеститорите продължават да следят и развитието на конфликта в Близкия изток, предаде Reuters.
Фючърсите за сорта Брент с доставка през януари се покачиха с 0,3%, или 28 цента, до 85,30 долара за барел, след като вчера отстъпиха с над 1%. Декемврийските фючърси на отстъпиха с 4 цента до 87,41 долара за барел с изтичането на договора във вторник.
Фючърсите на американския лек суров петрол поскъпнаха с 0,2%, или 16 цента, до 81,02 долара за барел, след поевтиняването с 1,6% в предходната сесия.
„Цените на суровия петрол се стабилизират преди ключовата актуализация на емисиите от Министерството на финансите и решението за лихвените проценти на FOMC. Геополитическите рискове остават и това изглежда компенсира някои от рекордните нива на производство, които идват от САЩ“, заяви Едуард Моя, старши пазарен анализатор в OANDA, визирайки Федералния комитет за отворен пазар, който определя посоката на паричната политика на САЩ.
Снимка: iStock
Запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с около 1,3 млн. барела миналата седмица, докато тези от гориво са намалели с около 360 000 барела, сочат пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт във вторник. Запасите от дестилат са намалели с около 2,5 млн. барела.
Увеличаването на лихвените проценти, насочено към укротяване на инфлацията, може да забави икономическия растеж и да намали търсенето на петрол, докато намаляването на лихвените проценти с цел стимулиране на разходите може да увеличи потреблението на петрол.
Фед, който ще приключи срещата си в сряда, се очаква да остави лихвените проценти без промяна, според проучване на инструмента Fedwatch на CME.
В Европа инфлацията през октомври в еврозоната беше на най-ниското си ниво от 2 години, спадайки до 2,9% от 4,3% през септември, показаха предварителните данни на Евростат, което доведе до прогнози, че ЕЦБ едва ли ще повиши лихвените проценти скоро.
Bank of England ще се събере в четвъртък.
Снимка: iStock
В Китай фабричната активност неочаквано се е свила през октомври, показа частно проучване в сряда, допринасяйки за влошените официални данни ден по-рано и повдигайки въпроси за крехкото икономическо възстановяване в началото на четвъртото тримесечие. Китай е най-големият вносител на петрол в света.
В по-дългосрочен план анализаторите на Goldman Sachs прогнозират, че цените на сорта Брент ще достигнат 100 долара за барел до юни 2024 г., тъй като запасите се понижават леко.
Въпреки че сега пазарът се стяга с умерени темпове, той „може да стане много стегнат в по-далечно бъдеще“, въпреки че тенденциите в производителността и търсенето на петрол също ще бъдат критични, отбелязват анализаторите.
В Близкия изток израелските въздушни удари удариха гъсто населен бежански лагер в ивицата Газа във вторник и убиха най-малко 50 палестинци и командир на „Хамас“.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, който ще посети Израел в петък, заяви, че САЩ и други страни разглеждат „различни възможни пермутации“ за бъдещето на ивицата Газа, ако „Хамас“ бъде неутрализиран.
Източник: Reuters
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Цената на петрола тръгна надолу, въпреки ескалацията на напрежението в Близкия изток
Без петрол за подкрепящите Израел: Закана от голям производител
Какви всъщност са икономическите последствия за света от конфликта между Израел и Хамас?
Цената на петрола се движи към седмична загуба за първи път от три седмици
Колко голям е рискът от прекъсване на доставките на петрол заради атаката срещу Израел?
Коментари