Испания внася рекордни количества втечнен природен газ от Русия – все по-популярен продукт на Стария континент и продължава да не е обект на санкции от ЕС, предава испанският в. „Конфиденсиал“.
Въпреки европейските усилия за енергийната независимост от Москва след началото на войната в Украйна, руската хазна продължава да се пълни благодарение на доставките на въглеводороди от страните членки на ЕС. Испания е безспорен лидер, тъй като Мадрид купува най-големи количества втечнен природен газ от Русия.
Според данните от мониторинга на танкерите с метан на Bloomberg Испания е страната членка на ЕС, внесла най-много втечнен природен газ от Русия от началото на годината. Мадрид е увеличил с 84% покупките на това гориво от началото на войната в Украйна. Според статистиката за първите 2 месеца на 2023 г. на испанската енергийна компания Enagas свидетелстват за растеж на доставките от 172% спрямо същия период на 2022 г. Този факт предизвиква реакции както в Мадрид, така и в Брюксел. Европа внася рекордни количества втечнен газ от Русия
Испанското министерство на екологичния преход и демографските въпроси начело с Тереса Рибера Родригес е изпратило на 14 март писмо до компаниите вносителки на втечнен газ в Испания, в което ги приканва за съдействие в ограничаването покупките, облагодетелстващи Москва. И са помолени да активизират диверсификацията на доставките от руски втечнен газ и да се справят без Русия.
Писмото на Рибера съвпада с искане, отправено по-рано от еврокомисаря по енергетиката Кадри Симсон, европейските компании да не подписват, нито подновяват дългосрочни договори за покупката на руски газ, предава БТА.
Истината е обаче, че в Испания и останалия ЕС не съществува механизъм, с който да се спре притока на руски въглеводороди към Европа.
Вносителите са частни компании и трансакциите са напълно легални, тъй като за разлика от суровия петрол и дериватните му продукти не съществува вето, нито има санкции срещу вноса на втечнен природен газ от Русия.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
ЕС с нов удар по Русия в доставките на газ
Как Германия постепенно оставя енергийната криза зад себе си?
Коментари