От Националната агенция по приходите (НАП) започват масови проверки по данъчните складове за горива. Под лупата на данъчните ще попадне всеки литър гориво, съобщи приходната агенция на сайта си.
Ще се проследява движението на горивата от изходите на данъчните складове до бензиностанциите за крайна продажба. Всъщност само за последните 2 седмици от екипите от звеното за фискален контрол са извършени наблюдения на изходите на 26 данъчни складове, като проверените превозни средства са над 4500. С тях се зарежда с горива цялата мрежа от бензиностанции на територията на страната.
-
"Лукойл Нефтохим Бургас" сменя бизнес модела, ще плаща данък печалба
"Лукойл Нефтохим Бургас" сменя бизнес модела си и със задна ...
виж още
От ведомството на Румен Спецов оценяват нивото на риск на всеки получател на гориво, което напуска данъчен склад, със специализиран софтуер. Камионите на определените за рискови търговци се пломбират и движението им се наблюдава до разтоварването в крайната точка на продажбата. До момента пломбираните цистерни са над 500, което означава, че собствениците на горивото, натоварено в тези специални транспортни средства, са отчетени за рискови. Поради това от НАП наблюдавали разтоварването им до над 1300 обекта.
Иначе от съобщението на една от двете големи приходни агенции у нас става ясно още, че проверките водят до резултати. Отчетен е ръст от близо 15 на сто на продаденото количество гориво в сравнение с аналогичен предходен период, сочат първоначалните данни, изведени от НАП. В следващите седмици контролната кампания на НАП в сектора на горивата ще продължи, като ще бъде насочена и към бензиностанциите.
"Фискалните рискове при горивата са значителни. Това, което правим, е да предотвратим спекула и нелоялна конкуренция за сметка на укриване на данъци. Имаме разбиране от браншовата организация и вярвам, че кампанията на НАП ще е от полза не само за бюджета, а и за цялото общество", коментира по повод проверките изпълнителният директор на НАП Румен Спецов, цитиран от ведомството си.
Това е една от многото контролни кампании, които НАП предприема, за да подобри събираемостта на данъци. Броени дни преди нея данъчните заедно с екипи на "Икономическа полиция" на МВР обявиха, че започват проверки в помещения на фирми, занимаващи се с ремонт и търговия на машини за производство и пакетиране на цигари. Целта е да се установи дали наличните в складовете и ремонтните бази машини, стоки, суровини и съоръжения, предназначени за производството в тютюневата промишленост, отговарят на данните, посочени в документите, подавани към НАП.
Коментари