Кои държави плащат най-много на Русия за газ, петрол и въглища


Кои държави плащат най-много на Русия за газ, петрол и въглища
Снимка: iStock

13810

Само през месеците от началото на войната в Украйна Германия е платила на Русия над 9 млрд. евро за газ, петрол и въглища - повече от всяка друга страна. Кои други държави влизат в топ 5 на най-големите клиенти на Русия, разказва Deutsche Welle.

От началото на руската инвазия в Украйна Германия е платила на Русия 9,1 млрд. евро за изкопаеми горива. Това става ясно от изследване на финландския Център по въпросите на енергията и чистия въздух CREA.

Германия е най-големият енергиен клиент на Русия

Тези данни сочат, че Германия е най-големият енергиен клиент на Русия. От изследването става ясно още, че от началото на войната в Украйна досега Русия е получила общо 63 милиарда евро от продажбите на газ, петрол и въглища. От тях близо 44 милиарда идват от ЕС, което отговаря на 71% от приходите.

Ето кои са най-големите енергийни клиенти на Русия според данните от изследването:

1. Германия: 9,1 милиарда евро Германски министри бранят вноса на руски нефт и газ

2. Италия: 6,9 милиарда евро

3. Китай: 6,7 милиарда евро

4. Нидерландия: 5,6 милиарда евро

5. Турция: 4,1 милиарда евро Турция е все по-жадна за природен газ

За пресмятането на данните институтът е използвал сведения за корабни курсове и за обема на протеклата през газопроводите суровина, както и прогнози на базата на предишни данни.

С оглед на силно нарасналите цени на енергията през последните седмици цитираните данни изглеждат логични, смята икономистката Клаудия Кемферт от Германския институт за икономически изследвания. Според нея през миналата година Германия е платила около 100 милиарда евро за вноса на петрол, въглища и газ, като 1/4 от тази сума е заминала за Русия.

Русия задоволява над 1/3 от газовите нужди на Германия

В отговор на данните от финландското изследване германското правителство обясни, че не може да коментира преценки. Факт е обаче, че към момента Германия получава 35% от нужния ѝ газ именно от Русия. Защо Германия зависи от руския газ?

В тази връзка икономистката Клаудия Кемферт казва, че докато продължава да купува фосилни енергийни източници от Русия или други автократично управлявани държави, Германия сама подкопава както доверието в себе си, така и енергийната си сигурност.

На фона на спирането на руските газови доставки за България и Полша германският енергиен експерт Удо Зивердинг предупреждава, че "със сигурност ще има следващи повишения на цените за домакинствата, дори и цените на суровината да стагнират". Колко е зависима България от доставките на руски природен газ?

На потребителите той препоръчва да намаляват разходите си по всички възможни начини. "Девизът гласи: Пестете енергия с всички сили", казва експертът и дава конкретни съвети: който има възможност, нека използва лятото, за да намали потреблението си през следващата зима, като например изолира тръбите на парното или прозорците в жилището си. На наемателите експертът препоръчва да заделят отсега по-голяма сума за задаващите се значителни доплащания при годишните изравнителни сметки. С какво се отопляват в Германия

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Ще затворят ли заводи заради спирането на газа?

Какво ще се случи, ако Русия спре доставките на газ за Европа?

Газпром: Палач или спасител на Европа от газовото бедствие?

Мисията невъзможна: Защо Европа не може да се откаже от руския газ?

BiznesAlert: Газовата война за Европа тепърва започва

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички