Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) одобри искането на "Булгаргаз" за повишаване на цената на синьото гориво с 3.5% и утвърди цена на природния газ за март от 113 лв. и 73 ст. за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Цената на газа с нов рекорд - близо 2400 долара за 1000 куб. м.
Енергийният регулатор уточнява, че причините за увеличението с 3,5% са ограничаването на добива от хранилището в Чирен и рекордно високите цени на европейските газови борси.
Добивът от "Чирен" е преустановен и по заповед на министъра на енергетиката съоръжението е преминало в режим на нагнетяване. Целта на тази мярка е да бъдат натрупани резерви в случай на криза с доставките на природен газ.
-
Германски министри бранят вноса на руски нефт и газ
Германските министри на външните работи и на финансите се об...
виж още
КЕВР посочи, че основните причини за увеличението на цената на природния газ в нашата страна през март са ограничаването на добиваните количества от ПГХ "Чирен", както и рекордно високите цени на европейските газови борси. Добивът от "Чирен" е преустановен и по заповед на министъра на енергетиката съоръжението е преминало в режим на нагнетяване. Целта на тази мярка е да бъдат натрупани резерви в случай на криза с доставките на природен газ, предаде БНР.
В решението на Комисията са отчетени актуалните данни за пазарните индекси на европейските газови хъбове към 28 февруари 2022 г., индексите на петролните деривати и средномесечния обменен курс за конвертиране на евро в щатски долари, съдържащи се в актуализираното ценово заявление на "Булгаргаз" ЕАД от 1-ви март 2022 г. Взети са предвид и количествата природен газ по програмата за освобождаване, по договорите с лицензиантите, както и с клиенти по свободно договорени цени.
В края на миналата седмица председателят на КЕВР Станислав Тодоров обясни поскъпването: "Има заповед за съхраняване на допълнителни количества в Чирен. Това означава, че Чирен, който е исторически с по-ниска цена през зимните месеци отколкото другите източници на доставка, не може да се ползва, тъй като преминаваме от режим на добив в режим на нагнетяване с цел осигуряване количества газ в случай на непредвидени обстоятелства, породени от войната между Русия и Украйна. Германски министри бранят вноса на руски нефт и газ
Това по необходимост означава, че тези количества трябва да бъдат заместени с внос. В момента цените на вносния газ са доста по-високи, както всички знаем, което се отразява и върху цената в посока увеличаване, отбеляза още Станислав Тодоров.
Коментари