След взрива на станция за пропан-бутан в Румъния, при който загинаха двама души, а десетки други пострадаха тежко, на дневен ред е темата за безопасността на подобни съоръжения у нас.
Какви проверки се правят регулярно и извънредно на газовите станции в България? На този въпрос отговори пред БНТ Живодар Терзиев, председател на Българската петролна и газова асоциация.
Кой извършва контрол
Той съобщи, че формално две са институциите у нас, които отговарят за безопасността на бензиностанциите и газ станциите - това са Държавната агенция "Метрологичен и технически надзор", която отговаря за съдовете с повишена опасност (резервоарите), и органите на МВР, и по-конкретно ГДПБЗН, известна като Пожарната.
Още: Всички горива у нас поскъпват през изманалия месец, пропан-бутанът с близо 30%
"Със сигурност мога да ви уверя, че органите на МВР и на техническия надзор редовно изпълняват своите периодични и извънредни проверки и не само по казуси, каквито виждаме в момента. Това са съоръжения с повишена опасност", коментира експертът.
Правила, писани с кръв
"През годините тези места са давали жертви, всички наредби и всички изисквания са писани с кръв и аз искам да ви обърна внимание, че в тази верига от производителя до крайния доставчик на тези продукти всеки, който се опита да играе роля, различна от тази, която му е определена в закон или наредба, води до тези ситуации", подчерта Терзиев.
Темата бе коментирана и от икономическия министър Богдан Богданов, който увери, че Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) осъществява ефективен контрол над подобни обекти в България, като за половин година са били проверени над 1200 обекта, продаващи и съхраняващи пропан-бутан.
Още: Връщане на акциза за метана ще се отрази автоматично в цената на колонката
Коментари