Ирак, който страда от хроничен недостиг на електроенергия, иска да изгради осем ядрени реактора до 2030 г., за да намали външната си енергийна зависимост, съобщи АФП, позовавайки се на официален представител.
В момента страната използва внос на електроенергия и газ от съседен Иран, за да генерира около една трета от електроенергията си. "До 2030-2031 г. ние искаме да произвеждаме 25 процента от нашите нужди от електроенергия чрез ядрена енергия", каза пред АФП Камал Латиф, ръководител на Иракския орган за регулиране на радиоактивните източници. Бил Гейтс посочи решение срещу енергийната бедност и климатичните промени
Ядрената енергия "е по-евтина и достъпна всеки ден от годината, за разлика от слънчевата или друга възобновяема енергия", добави той.
-
Булатом: Довършването на АЕЦ "Белене" ще струва от 8 до 9,5 млрд. евро
Между 8 милиарда и 9,5 милиарда евро ще са необходими за дов...
виж още
Латиф каза, че преговорите, които в момента се водят с "руски, корейски, китайски, американски и френски" компании, могат да доведат до "подписване" на сделка до края на годината. Кандидати за АЕЦ Белене идват в България, може да искат пари от нас
Той отказа да коментира доклади, според които цената на новите реактори възлиза на 40 милиарда долара, като само каза, че Ирак ще договори платежни механизми за "над 20 години, с възможност за заеми с ниски лихви".
Руската компания "Росатом", цитирана от агенция ТАСС, заяви, че обсъжда с Ирак "цялата програма за възможно сътрудничество в енергийните и неенергийните приложения на ядрените технологии за мирни цели".
Експертите смятат, че вместо да залага на АЕЦ, Ирак трябва да обнови инфраструктурата си, тъй като губи 30 до 50 процента от енергията си по време на пренос поради остарели вериги. Путин и Ердоган дадоха старт на третия блок на АЕЦ "Аккую" в Турция
Ирак, вторият по големина производител в петролния картел на ОПЕК, вече обяви многогодишен план за улавяне на природен газ, който в момента изгаря. За да надгради енергийната си инфраструктура, Ирак подписа меморандуми за разбирателство с германския Siemens и американския General Electric, но проектите все още не са започнали.
Коментари