Министрите на енергетиката на ЕС постигнаха политическо споразумение по предложението за адресиране на високите енергийни цени, съобщават от Европейския съвет. Регулациите въвеждат общи мерки за намаляване на търсенето на електричество и за събирането и преразпределянето на извънредните приходи в енергийния сектор към крайните потребители. Как Европа помага на домакинствата да се справят с рекордните сметки за ток?
Министрите са се договорили на доброволна обща цел за намаление от 10% на брутното потребление на електроенергия и задължителни 5% в пиковите часове.
Държавите членки ще определят 10% от пиковите си часове между 1 декември 2022 г. и 31 март 2023 г., в които да намалят търсенето, като свободно ще избират мерките, за да намалят потреблението и за двете цели през периода. ЕК предлага страните от ЕС да намалят потреблението на газ с 15% до края на март
Освен това Съветът се е договорил пазарните приходи да се ограничат до 180 евро/MWh за производителите на енергия, включително ползващи възобновяеми източници, ядрена енергия и лигнитни въглища. Причината за решението – неочакваната финансова печалба през последните месеци заради по-високите цени на енергоизточниците, без обаче ръст на оперативните разходи.
Всяка страна сама ще избере мерките, които ще използва, за да събира и пренасочва приходите в подкрепа и защита на крайните потребители на електроенергия. Когато нетната зависимост от внос на дадена страна е равна или по-висока от 100%, тя трябва да сключи споразумение до 1 декември 2022 г. за споделяне на излишъка от приходи с държавата членка износител.
Освен това страните членки са решили да се определи задължителна временна вноска за солидарност върху печалбите на бизнеса в секторите на суровия петрол, природния газ, въглищата и рафинериите. Вноската за солидарност ще бъде изчислена върху облагаемите печалби за 2022 и/или 2023 г., съгласно националните данъчни правила, с 20% повече спрямо средната годишна облагаема печалба от 2018 г. Вноската за солидарност ще се прилага към обичайните данъци и такси, приложими в държавите членки, и ще се използва за финансова подкрепа на домакинствата и компаниите и за смекчаване на ефекта от високите цени на електроенергията на дребно.
Държавите ще могат временно да определят и цена за доставка на електроенергия за малки и средни предприятия, с цел допълнителна подкрепа, като по изключение ще могат да определят и цена под себестойността. Задава ли се режим на тока и парното у нас?
Съветът подчертава, че мерките са временни и извънредни. Те ще се прилагат от 1 декември 2022 г. до 31 декември 2023 г. Целите за намаляване на потреблението на енергия ще се прилагат до 31 март 2023 г., а за задължителната горна граница на пазарните приходи – до 30 юни 2023 г.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Как Германия помага на хората срещу високите цени?
Гърците изнемогват, дължат огромни суми за ток
Великобритания вдига с 80% пределния лимит за цената на електроенергията
Коментари