На 160 км от бреговете на Кипър е открито голямо газово находище, съобщава италианската енергийна компания Eni, която притежава 50% от Eni Cyprus, работеща в шести блок на изключителната икономическа зона (ИИЗ) на Кипър, където беше прокаран сондажът Cronos-1 с проучвателна цел. Находището е наречено "Кронос" и е на дълбочина от 2287 метра. В териториалните води на Кипър има голямо находище на газ
Според предварителни оценки са налични на около 2,5 трилиона куб. фута (TCF) газ природен газ, като има значителни допълнителни възможности за развитие, които ще бъдат проучени чрез допълнителен сондаж в района, съобщи Cyprus Mail. Кипър ще знае колко газ има до края на 2018 г.
За находището, което попада в обхвата на действие на партньорите на Eni и TotalEnergies, се твърди, че запасите му се оценяват на 70 млрд. куб. метра. Очаква се сондажът да има и голям потенциал, който ще бъде оценен при допълнителните проучвателни работи.
Yet another important confirmation of the efficiency of our exploration strategy: Cronos-1 plays a significant role in terms of energy diversification, creating a new energy supply channel for the European continent.👉 https://t.co/w4tmR5pELZ pic.twitter.com/EQGuFTXAAm
— eni (@eni) August 22, 2022
"Сондажът Cronos-1 е четвъртият проучвателен сондаж, пробит от Eni Cyprus, и вторият в шестия блок на изключителната икономическа зона на Кипър след откриването на сондажа Calypso-1 през 2018 г. Откриването на Cronos-1 поставя началото на допълнителен потенциален добив на газ в региона и е част от стратегията на Eni за увеличаване на допълнителните доставки на газ за Европа", се казва в изявление на компанията.
Eni работи в Кипър от 2013 г. насам, като компанията управлява блокове 2, 3, 6, 8 и 9 и притежава дялове в блокове 7 и 11, управлявани от TotalEnergies.
В отделно изявление TotalEnergies съобщи също, че е планирано прокарването на още един проучвателен сондаж в блок 6. "Този успешен проучвателен сондаж в Cronos-1 е още една илюстрация на въздействието на нашата стратегия за проучване, насочена към откриване на ресурси с ниски технически разходи и ниски въглеродни емисии", заяви Кевин Маклахлан, старши вицепрезидент по проучването в TotalEnergies.
Кипърският министър на енергетиката Наташа Пилиду също заяви, че резултатите са окуражаващи. Сондажите в зоната на находището започнаха на 23 май.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Турция удължава кризата в Източното Средиземноморие
Турция влага 10 млрд. долара в разработка на газово находище в Черно море
Коментари