Експерти: „Северен поток-2” няма да реши енергийната криза в Европа


Експерти: „Северен поток-2” няма да реши енергийната криза в Европа
Снимка: Nord Stream 2

3107

През последните седмици Европа е застигната от небивала енергийна криза. Милиони хора са изправени пред опасността през зимата да няма с какво да отопляват домовете си. Цените на газа се увеличиха пет пъти в сравнение с началото на годината. Американските танкери с втечнен газ се отправят вместо към Стария континент към азиатските пристанища и затова Европа търси спасение във вече завършения но все още нефункциониращ газопровод „Северен поток-2”. Напълниха с газ първата линия на "Северен поток 2"

Може ли той да помогне за решаването на проблема, пише чешкото издание „Info.cz”, цитирано от БГНЕС:

Според някои европейци, „Северен поток-2” е само инструмент на Кремъл, а според други – ефективен начин да се задоволят енергийните нужди на Западна Европа. Както обикновено, и двата лагера са прави донякъде. Но сегашната енергийна криза поставя по-актуални въпроси: Какво спира пускането на газопровода? Кога може да пристигнат първите кубически метри газ? Ще смекчи ли газопроводът сегашната енергийна криза?

„Северен поток-2” беше завършен преди няколко седмици след две и половина години строителни дейности. Оттогава германският регулатор проверява дали съответства на всички изисквания. Процесът може да се забави – в най-неблагоприятния случай до май следващата година. За да завършат оценяването на газопровода, германците разполагат с време до януари 2022 г., но след това тяхното решение ще бъде проучено и от Европейската комисия, която трябва да приключи проверката за четири месеца. Дотогава зимата и повишеното търсене на руски газ може да са отдавна в миналото.

Някои експерти са на мнение, че руският газ може да потече по тръбите на „Северен поток-2” още през тази година, но по-голямата част очакват това да стане по-късно.

Консултантската компания Energy Aspects предполага, че първата доставка в Европа ще бъде през февруари 2022 г., а руската инвестиционната „ВТБ Капитал” прогнозира газопроводът да бъде пуснат през май 2022 г.

Въпреки това Русия по разбираеми (икономически) причини се стреми одобрението да бъде дадено по-рано, разчитайки, че пускането може да помогне за излизането от европейската енергийна криза.

„Германският регулатор трябва да ускори вземането на решение”, цитира думите на руския президент вестник New York Times .

„Разбира се, ако можем да увеличим доставките по този маршрут, можем да кажем със 100% сигурност, че напрежението на европейския енергиен пазар, разбира се, би намаляла значително и това би повлияло и на цените на европейския пазар на газ”, каза Путин.

Защо тогава газът все още не се доставя по стария-нов маршрут (газопроводът „Северен поток 2“ е положен паралелно с трасето „Северен поток 1“)? Основната роля, както вече бе споменато, играе германският регулатор (BNetzA). По-рано от там вече заявиха, че всички технически параметри на газопровода са в норма. Сега стартирането на газопровода е „забавено” от проучването на въпроса дали са изпълнени изискванията на регулатора. „На първо място става дума за недискриминационен достъп до мрежата“, казаха представители на регулатора.

По този начин пускането на газопровод зависи от отговора на въпроса дали операторът ще ограничи достъпа на трети страни до своите мрежи? Ако този проблем бъде разрешен успешно и бързо, газът ще потече през тръбите, но все още не е напълно ясно как това ще се отрази на портфейлите на европейските потребители. Експертите предполагат, че няма да има голям ефект. "Малко вероятно е „Северен поток 2” да окаже сериозно влияние върху сметките за газ за европейските клиенти", обобщава техните предположения агенция Ройтерс.

Причините са няколко. Основната е съмнението, че ако първите доставки на газ пристигнат в Европа тази година, Русия ще може да увеличи производството на газ за износ, включително предвид вътрешните си нужди. Според някои експерти „Газпром“ има допълнителни капацитети за доставка още сега, преди откриването на новия газопровод, а недостатъчният добив на газ е по-голям проблем от транзитните капацитети. В този случай стартирането на "Северен поток-2" няма да окаже голямо влияние върху цената на газа в Европа, включително в Чехия. "Газпром": Доставките през "Северен поток 2" стартират още тази година

От "Газпром" заявиха, че до края на тази година те ще могат да доставят през "Северен поток-2" за Европа "само" 5,6 милиарда кубически метра газ. Това е много малко. Европейското потребление на природен газ само през първото тримесечие на тази година достигна около 132 милиарда кубически метра, а делът на руския газ в европейското потребление е около 40%.

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.81532
  • GBP
    1
    2.35585
  • JPY
    100
    1.18063
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички