Проектозакон за закриване на държавно предприятие Държавна петролна компания (ДПК) подготвят от АБВ, съобщи лидерът на партията Румен Петков и обясни защо, алармирайки за корупционни практики и грозящи страната санкции от страна на ЕК.
Държавната петролна компания беше създадена с промени в Закона за държавния резерв и военновременните запаси, като там имаше текст, че в тримесечен срок от вписването в Търговския регистър и Регистъра на юридическите трябва да подаде искане за издаване на лиценз за управление данъчни складове до агенция "Митници", припомни Петков и съобщи, че 5 месеца след регистрацията си предприятието не е свършило работа за 5 пари.
Държавата е констатирала некомпетентност на ръководството на ДПК, съобщи още политикът, позовавайки се на отговора по поставен от него въпрос за достъп до обществена информация. "ДП ДПК не е запознато с дейностите по обновяване и съхраняване и не е наясно, че процесът по предаване на всички активи ще бъде дългосрочен", цитира отговора той и подчерта, че агенцията е констатирала абсолютната некадърност и некомпетентност на ръководството на държавното предприятие.
-
Държавната петролна компания не може да се приватизира и фалира
До 3 месеца от вписването на Държавната петролна компания в ...
виж още
На въпроса предприети ли са действия за прехвърляне на собствеността на складовете, както изисква законът, било отговорено, че към днешна дата липсва подписано споразумение, уреждащо реда, условията и сроковете за предаване на базата, т.е. 5 месеца след регистрацията в Търговския регистър, процесът не е започнал, разказа още Петков. На друг въпрос – какви функции изпълнява към момента ДПК, било отговорено, че за агенцията не е известно предприятието да изпълнява конкретни функции по Закона за държавния резерв и военновременните запаси и Закона за съхраняване на нефт и нефтопродукти.
В закона е предвидено част от дейностите на агенцията да бъдат извадени от патримониума на агенцията и да бъдат прехвърлени на държавното предприятие и 5 месеца след регистрацията на ДПК в Търговския регистър, нищо от това не е станало, алармира Петков. "Поради това с основания агенцията се безпокои, че бюджетът, който е изваден от агенцията и е прехвърлен към ДПК, всъщност отива само за заплати и с нищо необосновани харчове и пречи на резерва да изпълнява своите задължения", заяви той.
По думите му, в резултат на това, на 7 януари е получено писмо-уведомление от ЕК, че е предприета процедура спрямо България за нарушения на задълженията, свързани със съхранението на нефт и нефтопродукти и военновременни запаси. "От февруари България поддържа запаси, обезпечаващи 77, вместо 90 дни, т.е. недостигът възлиза на 13 дни, 6 от които са по вина на Държавния резерв, поради финансовите невъзможности на агенцията да го обезпечи, а агенцията е във финансова невъзможност, защото от нейния бюджет бяха прехвърлени средства в петролната компания, която не върши нищо", посочи Румен Петков и настоя час по-скоро да бъдат извършени гласуванията в парламента за закриване на компанията.
В края на месец юли стана ясно, че служебното правителство също иска закриване на Държавната петролна компания, тъй като тя не управлява добре Държавния резерв, от който изтичат пари и има нужда от ревизия. Горивото в резерва трябва да се осигурява в по-малки количества от повече фирми, заяви служебният министър на икономиката Кирил Петков и разкри, че в момента само две фирми осигуряват горивата за Държавния резерв. Държавният резерв спешно е дал стотици милиони за горива
Коментирайки темата за съхраняването на горивата и констатирания недостиг на запаси за 13 дни, лидерът на АБВ отбеляза, че 6 са по вина на държавата, 7 – на компаниите вносителки и разкри подробности как конкретна фирма си спестила 40 млн. лева. "Питали сме конкретно компанията ИНСА Ойл за периода от 2012 до 2021 г. формирала ли е запас за извънредни ситуации и по Закона за нефта и нефтените ресурси и спазила ли е разпорежданията на държавната агенция. Отговорът е категоричен – от 2012 до 2021 г. ИНСА Ойл не е създавала запас за извънредни ситуации по Закона за нефт и нефтопродуктите, поради това, че след издаване на разпорежданията те са били обжалвани в съда", посочи Петков.
Законовата процедура е такава, поясни той – че действието разпореждане от агенцията към съответния вносител на нефт и нефтопродукти, е с едногодишен срок. "ИНСА Ойл са обжалвали всичките 10 разпореждания на агенцията, съдът е бавел произнасянията си и ИНСА Ойл не са платили 1 стотинка. Годишно са си спестявали по 40 млн. лева", разказа Петков. Той е категоричен, че, този тип поведение дава основание европейските институции да гарантират, че имаме още 7 дни, необезпечени с резерви.
Заради такива действия ние българските данъкоплатци ще платим санкцията, която ще ни наложат европейските институции, алармира Петков и подчерта, че трябва да бъдат направени законови промени, които да гарантират че държавата ще може да санкционира ефективно такива вносители. "Това са корупционни практики, направени от Борисов и мнозинството на ГЕРБ, точно за да обслужват такъв тип поведение", коментира лидерът на АБВ.
"Съдът понеже знае, че е едногодишен периода на разпореждането на държавна агенция Държавен резерв и военновременни запаси, се произнася година и половина след, година и три месеца след….", добави той. АБВ ще публикува на сайта си цялата информация, "за да е ясно и поведението на съда". "Съдът много добре знае, че една година е в сила разпореждането и непроизнасянето му в рамките на тази година облагодетелства изцяло вносителя, който пък удря държавния интерес, удря националната сигурност, енергийната сигурност на България и Европа и ще доведе до санкциониране на страната ни от европейските институции", обясни Петков.
Коментари