Служебното правителство отказа два от трите танкера с втечнен газ, които трябваше да получим до края на годината. Страната ни ще използва само един танкер с втечнен газ – през октомври, който ще бъде разтоварен в Турция. Това обяви служебният министър на енергетиката Росен Христов на извънреден брифинг.
Страната ни няма да се възползва от останалите два кораба с газ, които трябваше да дойдат през ноември и декември, тъй като щели да ни струват твърде скъпо. За разтоварването им и транспортирането им до газопреносната ни мрежа трябвало да платим двуцифрени суми в милиони евро. "Това прави цената на газа, доставен до България, неконкурентна", категоричен беше Христов. България ще получи още 7 кораба евтин втечнен газ от САЩ
Американската компания Cheniere се е съгласила да ни изпрати само един танкер на първоначално договорената цена. Корабът отново ще акостира в Турция, където бяха разтоварени и предишните 2 танкера, уредени от премиера Кирил Петков.
Газ има, но е скъп, доставките "висят"
Държавата ни е водила много тежки преговори за намиране на нужните слотове, а турските власти са ни помогнали да уредим възможност за разтоварване на танкера през октомври. "Обезпечаваме голяма част от необходимото количество газ за октомври на конкуретна цена спрямо пазарните условия", каза Христов. "За ноември и декември обаче не можахме да намерим слотове, които да са на цена, която прави доставката икономически изгодна", призна той.
Въпросният танкер обаче ще осигури едва 1/3 от консумацията на страната за октомври, т.е. ще ни стигне за около 10 дни. Още 1/3 от нужното количество ще покрие азерският газ. Българските власти ще търсят последната 1/3. Газова криза: Няма газ за зимата, положението е критично
Служебното правителство планира да осигури достатъчни количества газ, като ще пробва да подпише средносрочни договори за доставки на тръбопроводен газ на конкурентни цени. За целта още от понеделник започваме преговори с Азербайджан за по-големи количества газ, както и с турски компании, които също са готови да ни продават тръбен газ. Можем ли да избегнем газова криза без руски газ?
"Количествата не ни притесняват толкова, имаме оферти за доставка на газ. Най-много ни притеснява цената и пазарната тенденцията за системно повишаване на цените. В момента получаваме газ на цени над 300 лева/mWh, което е на ръба на поносимото за българската индустрия. При тази цена ще предизвикаме инфлация, която трудно може да бъде понесена от някои компании", обясни служебният енергиен министър. Болезнено: "Булгаргаз" поиска още по-скъп газ през август
По думите на Христов в момента имало достатъчно оферти за доставка на танкери с втечнен газ, но проблем били цената и липсата на свободни слотове. "Ако успеем да договорим слотове на нормална цена, няма да е проблем да осигурим и танкери с втечнен газ", увери той.
Държавата обаче предпочита да заложи на тръбопроводен газ, тъй като доставките му са много по-редовни и по-лесни за управление. Приоритет на страната ни е да намерим газ на възможно най-ниски цени и да осигурим редовни доставки на тръбопроводен газ, посочи Росен Христов.
Засега не е ясно каква ще е съдбата на останалите 4 танкера с газ, които беше договорено да получим през следващата година. България се готви да участва на търговете на гръцкия терминал в Ревитуса за слотове за 2023 г. "При възможност да купим слотове на конкурентна цена, ще договорим и доставка на танкери", каза служебният енергиен министър.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Ще ни стигнат ли 7-те танкера с втечнен газ и фалира ли "Булгаргаз"?
Обявиха кога газът ще поевтинее и кога ще дойде евтиният азерски газ
Коментари