Емисиите на въглероден диоксид в ЕС, отделяни при изгарянето на изкопаеми горива (петрол и нефтопродукти, природен газ, въглища и торф), са достигнали почти 2,4 гигатона (Gt) през 2022 г., което е спад с 2,8% спрямо 2021 г. Това сочат най-новите данни на европейската статистическа агенция Eurostat, публикувани днес на страницата ѝ.
Емисиите на въглероден диоксид от употребата на енергия имат основен принос за глобалното затопляне и представляват около 75% от всички причинени от човека парникови газове в ЕС.
По-задълбочен анализ трябва да се вземе предвид целия внос и износ на различни първични и вторични енергийни продукти и стоки, при чиито производства се отделят емисии, като желязото и стоманата, смятат експерти.
Използването на вносен природен газ за производство на електроенергия води до увеличаване на емисиите в страната вносител. Вносът на електроенергия обаче не влияе на отделяните емисии на страната вносител, тъй като се отчитат в страната, където е произведена електроенергията.
През 2022 г. спрямо 2021 г. най-големи намаления на въглеродните емисии, отделяни от използването на енергия на територията на съответната страна, са отчетени в Нидерландия, Люксембург, Белгия и Унгария
През 2022 г. емисиите на въглерод от местна употреба на енергия са намалели в 17 страни членки. Най-голям годишен спад е регистриран в Нидерландия (-12,8%), следвана от Люксембург (-12%), Белгия (-9,7%) и Унгария (-8,6%).
Сред страните от ЕС, за които има налични данни, през 2022 г., отнесена към 2021 г., най-голямо увеличение на емисиите на въглероден диоксид, отделяни от местно използване на енергия, са отбелязали България (+12%), Португалия (+9,9%) и Малта (+4,1%).
Данните сочат още, че Германия е била източник на 1/4 от общите емисии на въглерод от изгаряне на изкопаеми горива в ЕС. След нея се нареждат Италия и Полша (12,4% за всяка) и Франция (10,7%).
Обобщените данни показват и че през 2022 г. емисиите на въглерод от твърди изкопаеми горива (въглища и нефтени шисти, с изключение на торф) леко са нараснали за целия ЕС (+3 пр.п.), докато емисиите от нефт и петролни продукти остават почти на същите нива като през 2021 г. (+1 пр.п.). От друга страна, въглеродните емисии от природен газ са намалели сериозно (-13 пр.п.), като отразяват усилията на ЕС за постигане на доброволната цел за намаляване на търсенето на газ, въведена през август 2022 г.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
ТЕЦ "Марица Изток 2" е сред 10-те най-големи замърсители с въглеродни емисии
Климатичните цели: Въглеродните емисии на ЕС достигнаха интересни нива
Банки и компании в страните членки заблуждават, че са екосъобразни
Коментари