Британската компания Hive Energy планира да разработи 14 проекта за възобновяема енергия в Сърбия с общ капацитет от 2,2 гигавата.
Компанията вече е осигурила земя за 3 от тези проекти с общ капацитет от 450 мегавата. Дружеството планира да се сдобие с терен за допълнително съоръжение с мощност 40 мегавата през следващите месеци, като надява да осигури земя за още 290 мегавата до средата на годината.
Hive засега не разкрива инвестицията, местоположенията или друга важна информация за проектите, докато те не напреднат. Междувременно проучва варианти за проекти и в Босна и Черна гора.
Базирана в Хемпшир в Югоизточна Англия, Hive Energy развива голямо портфолио в Югоизточна Европа с 8 гигавата проекти за слънчева енергия и зелен водород. Наскоро разкри амбицията си да инвестира 4 милиарда долара в Турция в изграждането на фотоволтаични централи със съоръжения за съхранение на енергия. Великобритания влага 291 млн. долара в огромна соларна централа в Турция
В Гърция Hive работи по проект за слънчева енергия от 200 мегавата с батерии и съоръжение за производство на зелен водород. Правителство в Атина го обяви за първата водеща инвестиция от изключително значение. Строят соларен мегапроект близо до България за над 180 милиона евро
Британската компания инвестира в слънчева енергия, зелен водород и зелен амоняк и различни иновативни технологии.
Потенциалът на Сърбия
Hive Energy навлезе на пазара на възобновяема енергия в Сърбия, Босна и Херцеговина и Черна гора в края на 2021 г. По-малко от година по-късно, през май 2022 г. Hive Energy отвори първия си офис в района, разположен в сръбската столица Белград, който ще играе ролята на регионален център за пазарите в региона.
Hive вижда голям потециал за развитие на проекти за възобновяема енергия в Сърбия, особено по отношение на соларните централи. В момента най-големият наземно монтиран соларен обект в страната е с капацитет от едва 2 мегавата. Производителите на електроенергия от ВЕИ могат да се възползват от система от стимули - използване под наем на земеделска земя (наемът обаче е 5 пъти по-висок, тъй като се използва за неземеделски цели), преференциални цени за изкупуване на енергията и др. Най-голямата соларна централа в Сърбия скоро ще заработи
Сръбските власти имат за цел през следващите 3 години да бъдат инсталирани общо 1000 мегавата мощност от възобновяеми източници и да достигнат 2000 мегавата през следващите 5 години. От Министерството на енергетиката съобщиха, че първият търг за ВЕИ ще бъде за 400 мегавата.
Сръбският оператор на електропреносната мрежа Elektromreža Srbije (EMS) наскоро обяви, че ще вложи 900 милиона евро в мрежата до 2030 година. Компанията работи и върху изграждането на т.нар. Трансбалкански коридор, който ще свърже сръбската енергийна мрежа с тези на съседите България, Унгария, Румъния, Босна и Херцеговина и Черна гора. Амбизицозният проект струва 200 милиона евро и трябва да бъде завършен до 2035 година, а целта му е да увеличи транзита на електроенергия в региона.
Създадена през 2011 г., британската компания работи в повече от 20 държави. Дейностите ѝ включват улавяне и използване на въглероден диоксид, както и разработване на решения за използване на промишлени странични продукти за създаване на устойчиви строителни материали. Hive Energy също участва в предприятие, което разработва компостируем полимер от отпадъци от миди.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Северна Македония ще удвои мощностите за възобновяема енергия
Германска компания строи вятърен парк за 500 млн. евро в Македония
Израелска енергийна компания ще вложи 300 милиона евро в Румъния
Коментари