Работодатели и синдикати излизат на национален протест срещу неконкурентната цена на тока за бизнеса на 15 януари от 11 часа, като настояват за незабавно решение от страна на властта, за да продължи компенсирането на свръхвисоките цени на електроенергията през 2025 г. Това съобщиха техни представители на брифинг днес. Освен протест в "триъгълника на властта", ще бъдат блокирани АМ "Тракия", както и пътя София-Варна край Велико Търново.
Цената достига 305 лева за мегаватчас
Цената от тавана за компенсации, който е 180 лева за мегаватчас, скочи на 250 лева и нагоре, като последните сделки са на стойност от 282 до 305 лева за мегаватчас, съобщи председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
Още: Какви мерки препоръчаха за овладяване цената на тока?
По думите му за последните два месеца цената е 50% по висока от тази в страни като Германия, Франция Полша и в пъти по-висока от тази скандинавските страни.
Велев подчерта, че високата цена на тока ще се пренесе върху цените на всички стоки и услуги, а българските фирми които изнасят стоката си, ще бъдат принудени да затворят или да съкратят хора.
Той посочи, че компенсациите трябва да бъдат продължени веднага, тъй като през 2021 г. процесът е закъснял и така е била изтървана инфлацията.
Фактури с двойна цена
"Призовавам управляващите да обърнат внимание на голямата заплаха за българската индустрия", заяви председателя на УС на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев.
Той обясни, че тези дни ще излязат фактурите за ток за декември - като цената ще е около 320 лева за мегаватчас без таксите. Предприятията, вече произвели стоките си, ще получат фактури с двойна цена, без да има компенсации.
Още: Готови ли сме за либерализацията на цените на тока?
Митрев посочи, че това би било обедняване за всеки български гражданин - на практика компенсациите за тока са за всички българи, не само за бизнеса, каза още той.
Председателят на БСК призова политическата класа да сметне добре трябва ли държавата да катастрофира или ще продължи компенсаторния механизъм от последните две години.
В Италия цената е 60 евро за следващите 3 години, в Германия около 50 евро са дългосрочните договори, а ние купуваме от борсата ден напред, което също е проблем, каза Митрев.
По думите му няма междусистемни връзки между Западна и Източна Европа, а войната в Украйна допълнително допринася за високите цени в нашия регион.
Коментари