Ядрените отпадъци не са причина да се избягва използването на ядрена енергия, смята Бил Гейтс, който наскоро основа стартъпа TerraPower за развитие на атомна енергия от следващо поколение. Бил Гейтс: Ядрената енергия отново ще стане "напълно" политически приемлива
"Проблемите с отпадъците не трябва да са причина да не произвеждаме ядрена енергия. Количеството на отпадъците, възможността за геоложко улавяне – това не е причина да не произвеждаме ядрена енергия", казва Гейтс в интервю за германското бизнес издание Handelsblatt.
Обемът на ядрените отпадъци е много малък, особено в сравнение с генерираната енергия, отбелязва милиардерът. "Обемът на ядрените отпадъци е много малък, особено в сравнение с генерираната енергия", казва Гейтс. По думите му разходите за съхранение на ядрени отпадъци под земята не са огромен проблем, тъй като те могат да бъдат поставени в дълбоки сондажи, където остават стотици милиони години.
За разлика от тях, количеството емисии на въглероден диоксид, генерирани от изгарянето на изкопаеми горива за енергия, е "нещо гигантско" и изолирането им под земята е трудно, а може да се окаже и невъзможно. Бил Гейтс посочи решение срещу енергийната бедност и климатичните промени
Милиардерът припомня, че атомната енергия е класифицирана като "източник на чиста енергия с нулеви емисии" от Министерството на енергетиката на САЩ, тъй като при производството на ток не се отделят никакви емисии на парникови газове.
В момента 19% от електроенергията в САЩ идва от АЕЦ. Това е около половината от безвъглеродното производство в страната. След бума на строителството на ядрени реактори през 70-те и 80-те години на миналия век обаче, изграждането на нови производствени мощности за ядрена енергия на практика спря.
Според Гейтс най-добрият сценарий за ядрената енергия е да има нова вълна от държави, които да я използват по икономически изгоден и безопасен начин. Тогава и по-скептичните държави ще могат да променят отношението си към ядрената енергия. Този процес обаче вероятно ще отнеме почти десетилетие.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Коментари