На фона на напрежението между Пекин и Вашингтон редица компании пренасочват част от производствената си дейност от Китай към страни от Югоизточна Азия, сред които Виетнам и Индонезия, предаде CNBC.
"Югоизточна Азия може да извлече значителни ползи от феномена "Китай+1", тъй като както чуждестранните, така и китайските компании диверсифицират своите вериги за доставки и своята бизнес дейност". Това посочва Куо-Йи Лим, съосновател и управляващ съдружник в компанията за рискови инвестиции Monk’s Hill Ventures.
Целта на стратегията "Китай+1" е да бъдат намалени рисковете за отделните компании, свързани с пълната им зависимост от китайския пазар или вериги за доставки. Този защитен механизъм включва разнообразяване на производствената дейност на фирмите чрез разширяване на присъствието им в други държави, без да напускат изцяло Китай.
Още: Страните, които отблъскват и привличат най-много милионери през 2024 година
На този фон редица компании насочват все по-големи инвестиции към държавите от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН).
Преките чуждестранни инвестиции в икономиките на Индонезия, Малайзия, Филипините, Тайланд, Сингапур и Виетнам нарастват до 236 млрд. долара през 2023 г. в сравнение със средно по 90 млрд. долара годишно между 2020 и 2022 г. Това се посочва в доклад на базираната в Сингапур банкова група OCBC.
Още: Голяма азиатска страна започва преговори за членство в ОИСР
Най-значителните инвестиции са осъществени от компании, базирани в САЩ, Япония, Европейския съюз, както и в самия Китай, отбелязват авторите на проучването.
Коментари