Руснаците държат в наличност рекордно количество парични средства в условията на военната икономика в страната, което личи от данните за парите в обращение в Русия.
През юни размерът на парите в обращение в Русия достигна рекордните 17,9 трилиона рубли, или 187 млрд. долара, сочат данни на руската централна банка, цитирани от businessinsider.com.
Според официалните данни размерът на парите в брой, циркулиращи в руската икономика, отбелязва огромен скок от 13,8 трилиона рубли през януари 2022 г. до 15,8 трилиона рубли през февруари 2022 г., което съвпада с нахлуването в Украйна.
След това паричните средства в обрaщение постепенно спадат до юни миналата година, преди да скочат с 6% на месечна база до 15,2 трилиона рубли през септември, което съвпада с мобилизацията на резервисти от страна на Путин. Оттогава насам размерът на парите в обращение бележи тенденция към нарастване.
В понеделник икономист заяви пред независимата руска медия "Новая газета", че руснаците трупат пари в брой в условията на икономическа несигурност - особено след като властите ограничиха тегленето и преводите на чуждестранна валута веднага след началото на войната в Украйна.
"Хората не обичат да зависят от банките. Наличието на пари в брой означава, че имаш пари", казва пред "Новая газета" Игор Липсиц, икономист и професор в руския университет HSE. Руснаците, които притежават банкови сметки в съседни страни като Казахстан, също внасят парите си в свободни от санкции банки, допълва той пред медията.
Освен икономическата несигурност се наблюдава и повишено търсене на пари в брой в новоокупираните от Русия територии в Украйна, заяви през май високопоставен служител на руската централна банка, съобщи руската информационна агенция РБК.
"Повишеното търсене на пари в брой е свързано с факта, че новите региони, където банковите разплащания са по-рядко срещани, се нуждаят от тях", заяви Алексей Заботкин, заместник-управител на Руската централна банка, по информация на РБК.
Защо санкциите не са най-големият проблем за икономиката на Русия?
Парите в обращение в Русия нарастват до рекордни висини, като според икономисти това се дължи на няколко основни причини, включителни желанието на руснаците да държат спестяванията си в брой;
Снимка: iStock
Освен по-голямото търсене, една от другите причина за рекордното количество пари в брой в руската икономика може да се търси и в изплащането на компенсации на семействата на загиналите бойци от наемническата група "Вагнер".
Няколко жени потвърждават пред Bloomberg през юни, че са получили обезщетението, възлизащо на около 5 млн. рубли на човек, в торбички от пунктове за получаване в цяла Русия. На много от тях е било казано да не внасят пари в брой в банки, за да избегнат данъци и други усложнения.
Около 22 000 бойци на Вагнер са загинали във войната в Украйна към 20 май тази година, според канал в Telegram, свързан с Вагнер.
Компенсацията за толкова много загинали би възлязла на плащания на стойност над 100 млрд. рубли, голяма част от които биха могли да бъдат парични потоци в руската икономика.
Със сигурност увеличеното количество пари в брой, които циркулират в Русия, допринася за по-висока инфлация, казва пред "Новая газета" друг икономист - Николай Корженевски.
Инфлацията в Русия достигна 3,25% през юни спрямо година по-рано - увеличение от 2,5% през същия период през май. За да укроти инфлацията, Централната банка на Русия повиши лихвените проценти с един процентен пункт на 21 юли - два пъти повече от очакванията на анализаторите, анкетирани от Reuters, за повишение от 0,5 процентни пункта.
Източник: businessinsider.com
Призракът на хиперинфлацията надвисва над Путин и икономиката на Русия
Златните и валутните резерви на Русия се топят
Защо много западни компании продължават да правят бизнес в Русия?
Руският пример: Рублата като инструмент за изграждане на диктатура
Какво се случи с огромните количества природен газ на Русия?
Парите в обращение у нас нараснаха с 57% само за четири години
Парите в обращение намаляха с близо 1 млрд. лева от началото на годината
Коментари