Заради геополитиката и изменението на климата: Светът върви към "войни за храна"


Заради геополитиката и изменението на климата: Светът върви към "войни за храна"
Снимка: iStock

2956

Светът се насочва към „войни за храна“, тъй като геополитическото напрежение и изменението на климата тласкат държавите към конфликт за намаляващите доставки. Това заяви главният изпълнителен директор на Olam Agri, една от най-големите компании за търговия със земеделски стоки в света, цитиран от Financial Times

„Водили сме много войни за петрол. Ще водим по-големи войни за храна и вода“, каза Съни Вергезе, ръководител на базираната в Сингапур компания за търговия със земеделски стоки.

Вергезе, който говори на конференция за проблемите на потребителите миналата седмица, предупреди, че търговските бариери, наложени от правителствата, които искат да укрепят хранителни си запаси, са задълбочили инфлацията при храните.

Големите търговци на земеделски стоки, които постигнаха рекордни печалби през 2022 г., след като нахлуването на Русия в Украйна доведе до ръст на цените на храните, са обвинявани, че задълбочават инфлацията при цените на храните чрез надценки в търсене на по-големи печалби.

Но Вергезе заяви, че завишената инфлация при цените на храните отчасти се дължи на намесата на правителствата. Разпространението на немитнически търговски бариери през 2022 г. в отговор на войната – 1 266, наложени от 154 страни по негови сметки „създаде прекомерен дисбаланс между търсенето и предлагането“, отбелязва той.

Снимка: iStock

По-богатите страни изграждат свръхналичности от стратегически стоки, което води до прекомерно търсене и по-високи цени, каза Вергезе. „Индия, Китай, всички имат буферни наличности. Това само задълбочава глобалния проблем“, смята той.

Цените на храните започнаха да растат след пандемията от COVID-19 и последовалото нашествие на Русия в Украйна, тъй като някои износа на зърно и изкуствени торове беше блокиран от конфликта. Това задълбочи продоволствената несигурност в по-бедните страни и доведе до криза с разходите за живот за потребителите по цял свят.

Заради повишаването на цените и климатичните промен, които засягат земеделската продукция в цял свят, правителствата все повече се насочват към протекционистични политики.

През 2022 г. Индонезия забрани износа на палмово масло, за да защити местния пазар, а миналата година Индия наложи ограничения на износа на някои видове ориз в усилията си да ограничи растящите цени в страната преди парламентарните избори, след като силни мусонни ветрове нарушиха производството и предизвикаха опасения от недостатъчно предлагане.

„Това беше точно грешното нещо. Ще виждаме още и още такива ходове“, смята Вергезе.

Снимка: iStock

Olam Agri, която обработва и доставя зърно и рапица, мазнини за готвене, ориз и памук, е част от по-широката Olam Group. Агробизнесът, който доставя хранителни продукти, фуражи и фибри за световни марки от Nestlé до Unilever, преживява трудна година.

Търговската компания, която има силно присъствие в Азия и Африка, беше разследван от властите в Нигерия миналата година, след съобщения, че е замесена в измама за милиарди долари. Книжата на компанията поскъпнаха през февруари, когато съдът реши, че тя не е извършила нередности.

Olam Group беше принудена да публикува предупреждение за печалбата си за първата половина на 2023 г. Дори след по-добро второ полугодие, тя обяви спад от 56% на печалбите за цялата година до 278,7 млн. сингапурски долара (205 млн. щатски долара), като отдаде на високите лихви и „изключителните загуби“, породени от слабата реколта от бадемовите ѝ гори в Австралия.

Компанията съобщи, че спадът в печалбата отчасти е резултат от по-слабия приност на Olam Agri, след продажбата на дял от 35% в бизнеса през 2022 г. на филиал на саудитския Държавен инвестиционен фонд за сумата от 1,24 млрд. долара. 51% от Olam Agri са собственост на сингапурската държавна инвестиционна компания Temasek Holdings.

Снимка: iStock

Olam Group има дългогодишни планове да листне Olam Agri в Саудитска Арабия, но те многократно бяха отложени, след като подразделението за търговия беше отделено от бизнеса си с хранителни продукти през 2020 г. Olam Food Ingredients, чиято централа се намира в Лондон, е един от най-големите доставчици в света на какао, кафе, ядки и подправки.

Говорейки за въздействието на климатичните промени върху реколтата в света, Вергезе призова за срешща на ръководители на индустрията с потребителски стоки, включително тези на Coca-Cola и Associated British Foods, за да „се събудят“ и да предприемат повече действия за изменението на климата.

Правителствата трябва да налагат данък за въглеродните емисииа, смята той. „Въглеродът е безплатен, затова замърсяваме безразборно“, допълва Вергезе.

Източник: Financial Times

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Високата инфлация и увеличените разходи за живот - най-честата причина за детския глад

Тревожно: Колко хора по света не знаят кога и дали изобщо ще могат да се хранят отново?

ООН: Броят на страдащите от хроничен глад хора по света се увеличава

Още от Икономика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85176
  • GBP
    1
    2.34568
  • JPY
    100
    1.18953
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички