Трийсет години след обединението на Германия бившата Германска демократична република (ГДР) до голяма степен е наваксала икономическото си изоставане от западните провинции.
Жителите на районите, които са били част от Източна Германия, обаче остават по-недоверчиви към демократичните институции в сравнение с техните сънародници на запад, показва годишният доклад за германското обединение, цитиран от AFP.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението в провинциите от бившата ГДР, включително столицата Берлин, е средно 79,1% от този в останалата част от страната. Това е впечатляващо подобрение от 1990 г., когато БВП на глава от населението в ГДР e едва 37% от този на запад, отбелязва AFP.
До голяма степен е запълнена и пропастта в жизнения стандарт – средните доходи в Източна Германия през 2018 г. са били 88,3% от тези в Западна, отчасти благодарение на голяма мрежа от малки и средни предприятия, някои от които са специализирани в областта на новите технологии.
Разликата със Западна Германия все пак остава съществена, най-вече поради значително по-ниската гъстота на населението в източната част на страната, както и липсата на централи на големи фирми и компании, които биха инвестирали в научната и развойната дейност.
При заетостта също се наблюдава известно наваксване. През 2005 г. равнището на безработицата в бившата ГДР е било над 15%, а сега е намаляло под 10%, а в някои райони дори е около 6%, което е близо до 4-те процента в части от Южна Германия. В доклада обаче се уточнява, че това донякъде се дължи на пенсионирането на хората от по-стари поколения.
В някои области Източна Германия се справя по-добре от Западна, например в достъпа на жените до работа на пълно работно време – 74% срещу 68% – като една от причините е по-ефективната система за гледане на деца.
В бившата ГДР обаче доверието в държавните институции е едва 78% срещу 91% в бившата ФРГ. Има разлики и в "отношението към чужденците" – крайната десница постига в източните провинции с изключение на Берлин най-високите си в страната изборни резултати, често пъти над 20%, отбелязва AFP.
Коментари