В една от най-големите икономики в света, възрастното население ще изпревари броя на децата през идните няколко десетилетия.
Очаква се възрастното население на Индия да се удвои до 2050 г. и да изпревари броя на децата в страната, според Фонда на ООН за населението, предава CNBC.
Броят на хората на възраст 60 и повече години ще нарасне от 149 милиона през 2022 г. на 347 милиона през 2050 г., заяви Фонда на ООН в доклад.
Освен това според проучването до 2046 г. възрастните хора в Индия ще са повече от децата на възраст от 0 до 14 г. и ще има спад в броя на хората на възраст от 15 до 59 г.
Южноазиатската нация е най-населената страна в света, след като изпревари Китай и в момента има най-многобройно младо население с 65% от индийците под 35 г.
Прогнозите на ООН обаче показват, че въпреки че общото население на Индия ще нарасне с 18% от 2022 г. до 2050 г., възрастното население ще скочи със 134%, а броят на тези на 80 и повече години ще се увеличи с 279%.
Снимка: iStock
„До 2050 г. всеки пети човек в Индия ще бъде възрастен“, отчита Фондът на ООН за населението.
Индия обаче не е сама, останалият свят също ще изпита тези проблеми.
„Броят на хората на възраст над 60 години в световен мащаб се очаква да се удвои и да достигне 2,1 млрд. души до 2050 г.“, отбеляза ООН.
„Това увеличение на броя и делът на възрастните хора ще бъде видимо във всички региони на света“, гласи докладът, като подчертава, че в по-слабо развитите региони ще има незначително по-голямо увеличение на възрастното население. Китай е детрониран: Вече друга страна ще е с най-много население в света
Предстоящи трудности
Нарастването на застаряващото население на Индия ще породи редица социално-културни и икономически предизвикателства.
Фондът на ОНН за населението посочи, че ще има ръст в броя на вдовиците, тъй като жените обикновено живеят по-дълго от мъжете.
„Броят на по-възрастните жени спрямо броя на по-възрастните мъже прогресивно ще нараства с напредването на възрастта от 60 до 80 г. и следователно политиките и програмите трябва да се съсредоточат върху специалните нужди на тези възрастни жени“, отбелязват от ООН.
Снимка: iStock
„Жените в селските райони на Индия също ще бъдат по-засегнати спрямо, живеещите в градските райони, заради изолацията, пред която ще бъдат изправени, лошите транспортни условия, които затрудняват пътуването от едно място на друго, несигурността на доходите и липсата на подходящи здравни грижи“, се казва в проучването.
„Възрастните овдовели жени често са сами, получават по-малко подкрепа и по-често заболяват, което е функционално ограничаващо. Ниският или никакъв доход, съчетан с повишаващите се разходи за здравеопазване, също ще бъде в огромна тежест за застаряващото население“, се отбелязва в доклада. Тази страна ще стане третият най-голям потребителски пазар до 2027 година, оставяйки само зад САЩ и Китай
Според изданието от 2018 г. на Longitudinal Aging Study в Индия, цитирано в доклада на Фонда на ООН, 51% от мъжете на 60 и повече години все още са работили, за сметка на едва 22% от жените.
Освен това при по-възрастните хора работят по-висок процент в селските райони (40%) спрямо градските части (25,6%). Много възрастни хора от селските райони работят в селското стопанство, като земеделие, рибарство или горско стопанство.
„Остаряването е пряко свързано с икономическата зависимост предвид загубата на доходи, съчетана с увеличените разходи за здравеопазване. Слабото участие в икономиката ограничава достъпа до пенсии и увеличава икономическата несигурност“, заявиха от Фонда на ОНН за населението.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
В една от най-богатите страни всеки десети гражданин е над 80-годишна възраст
Застаряването на населението влошава сериозно кредитните рейтинги на държавите
Коментари