Нов съвместен изследователски институт ще бъде открит между японската „Мейджи“ и държавната компания „Ел Би Булгарикум“. Научно-развойният център ще бъде фокусиран върху изследователската дейност и иновациите в сферата на млекопроизводството. Целта е съвместният институт да стартира още през 2024 г., обявиха от пресцентъра на Министерството на икономиката след срещата на ресорния министър Богдан Богданов и Н. Пр. Хироши Нарахира, извънреден и пълномощен посланик на Япония в Република България.
„Чрез създаването на центъра за научна и развойна дейност ще издигнем сътрудничеството между „Ел Би Булгарикум“ и японската „Мейджи“ на следващо ниво – ще създадем нови продукти и ще имаме възможност да отворим нови пазари“, заяви министър Богданов. По думите му това ще даде основа за солидно партньорство и в следващите 50 години.
Проектът е предложен още преди 2 години от японска страна, но от българска страна е имало забавяне в изпълнението му, особено през настоящата година.
По думите на министър Богданов забавянето на проекта и липсата на ясна стратегия и визия на старото ръководство – как трябва да се развива „Ел Би Булгарикум“, е сред основните причини то да бъде сменено.
Снимка: Министерство на икономиката и индустрията
„Гарантирам ви, че ще бъде направено всичко възможно от новото ръководство на държавната компанията, за да бъде наваксано закъснението и новият център да заработи през 2024 г., по случай 50-годишнината от сътрудничеството между компаниите“, заяви той.
Поставената основна задача от министър Богданов на новото ръководство на „Ел Би Булгарикум“, е да изготвят стратегия и бизнес програма за периода 2024-2026 г., се посочва още в съобщението. „Основен фокус в новата стратегия е компанията да се съсредоточи върху научноизследователската и развойната дейност и върху разработването на иновации, нови продукти и щамове“, допълни министърът на икономиката и индустрията.
Той посочи, че търговско-икономическите отношения с Япония са изключително важни за страната ни, а партньорството между „Мейджи“ и „Ел Би Булгарикум“ е знаково за развитието на българо-японското сътрудничество.
Според министър Богданов сътрудничество с японски компании може да се търси и в производството на системи за съхранение за енергия, както и в изграждането на индустриални зони, свързани с конкретни индустрии.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Още една азиатска държава ще произвежда българско кисело мляко
Страна от Източна Европа може да произвежда българско кисело мляко
Защо ДКК освободи изпълнителния директор на "Ел Би Булгарикум"?
Коментари