Световната банка: Храните и горивата поскъпват рязко през тази година


Световната банка: Храните и горивата поскъпват рязко през тази година
Снимка: iStock

3829

Цените на горивата и храните ще се покачат рязко в глобален план през тази година поради военната операция на Русия в Украйна, нарушената търговия и производство, като ще останат високи до края на 2024 г., съобщи Световната банка, цитирана от БНР. Рекордна инфлация в ЕС, България - сред страните с най-голям ръст на цените

Според последния доклад на банката "Перспективи за стоковите пазари", цените на енергията ще се покачат с 50,5% през 2022 г. спрямо предходната година - най-солиден растеж от петролната криза през 1973 г. насам, след което през 2023 г. се очаква да се понижат слабо с 12,4%, последвани от ново слабо понижение през 2024 г.

В същото време цените на храните ще се повишат с 22,9% през 2022 г., преди да поевтинея с 10,4% през следващата година, а цените на метали се очаква да нараснат с почти 20% през тази година.

"Това увеличение на цените на храните и енергията има значителни човешки и икономически последствия“, каза Айхан Косе, директор на групата, изготвила доклада на Световната банка. "Това вероятно ще спре напредъка при намаляването на бедността и ще изостри вече повишения инфлационен натиск по света", добави той.

"Като цяло това представлява най-големият шок, който преживяваме от 70-те години на миналия век“, отбеляза Индермит Гил, вицепрезидент на Световната банка, отговарящ за отдела за Справедлив растеж, финанси и институции. "Както беше тогава, сега шокът се влошава от нарастването на ограниченията в търговията с храни, горива и торове", отбеляза още той.

Войната може да доведе до по-дълготрайна инфлация и да забави прехода към чиста енергия, тъй като страните търсят алтернативни търговски пътища и увеличават производството на стоки, посочва още докладът на Световната банката. Рязкото покачване на цените на енергията и оттам на разходите за торове може да доведе до недостиг на храна и да забави напредъка в намаляването на глобалната бедност.

Банката също така прогнозира, че цените на пшеницата ще скочат с повече от 40%, като през тази година ще достигнат рекорден връх в номинално изражение, оказвайки натиск върху развиващите се икономики, които разчитат на внос, особено от Русия и Украйна. В същото време се очаква суровият петрол Брент да достигне средно 100 долара за барел през 2022 г., най-високото ниво от 2013 г., нараствайки за година с над 40%, преди да поевтинее слабо към 92 долара за баел през 2023 г. - доста над 5-годишното осреднено ниво от 60 долара за барел.

Цените на въглищата и на природния газ в Европа пък ще достигнат през 2022 г. най-високите нива за всички времена, като цената на синьото гориво в Европа ще се удвои през тази година в сравнение с 2021 г., а на въглищата - с 80%, прогнозира Световната банка.

"Това ще има дълготраен ефект", каза Джон Бафес, старши икономист към Световната банка. "Високите цени ще натежават върху производството и качеството на храните, като ще повлияят на наличността на храни, на доходите в селските райони и препитанието на бедните". Войната в Украйна ще преполови растежа на световната търговия

Целият доклад на Световната банка "Перспективи за стоковите пазари" може да видите ТУК.

Още от Икономика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички