В Европа само в Литва храните са поскъпнали повече, отколкото в България. Като цяло в Източна Европа положението е много тежко, включително защото голяма част от доходите на хората там отиват именно за храна, пише Deutsche Welle.
От началото на войната в Украйна хората в Източна Европа са усетили покачването на цените много повече отколкото например германците. През април цените на хранителните стоки в Литва са били с 22% по-високи, отколкото година по-рано, в България поскъпването е било с 21 процента, а в Латвия – с близо 18%. С над 14 на сто са поскъпнали хранителните продукти и в други източноевропейски страни – Унгария, Естония, Румъния и Словакия, по данни на Евростат.
Най-скъпо е в източноевропейските държави
Средно за Европа поскъпването е с 8,9%. Малко под това е Германия с 8,5% по-високи цени на храните, най-малко те са поскъпнали в Ирландия – с 3,6%, и във Франция – с 4,3%. Европейските страни в неравна битка с инфлацията
Цените в еврозоната се повишиха особено рязко при някои важни основни храни: през април хранителните мазнини и масла поскъпнаха средно с 23% в ЕС, а в Испания, Португалия и България поскъпването е с над 40%. Олиото в България е двойно по-скъпо от това в Румъния
Цените на зърнените и месните продукти също скочиха най-много в Източна Европа: докато средно за ЕС беше поскъпването е съответно 10 и 9,1%, през април 2022 г. хората в България, Литва и Унгария трябваше да плащат с над 20% повече за хляб. В Полша, България и Унгария месните продукти се оскъпиха са над 15 процента. За сравнение: в Германия хлябът е поскъпнал с почти 9% през същия период, а месните продукти – с почти 12%. Ще се промени ли цената на хляба с 0% ДДС?
В Източна Европа храната "изяжда" по-голяма част от доходите
Значението на високите цени на хранителните продукти е по-голямо в Източна Европа и заради това, че там хората отделят по-голяма част от доходите си именно за храна. В Румъния, по данни на Евростат, този дял е 28%, а в Латвия, Словакия и България – над 20%. В Германия за храна отиват около 11% от доходите на хората. Колко храни можем да купим със средна заплата у нас и в Европа?
Русия и Украйна са сред най-големите износители на пшеница и други зърнени култури. Войната и санкциите, наложени на Москва от Запада, правят суровините все по-скъпи и причиняват затруднения в снабдяването. Война в Украйна може да ограничи доставките на храни и да вдигне цените
Затова и хранителните стоки, както и стандартът на живот като цяло, стават все по-скъпи. Средното повишение на цените на зеленчуците в ЕС е повече от 10 на сто, толкова е и при хляба. Месото пък е поскъпнало средно с 9 процента. С колко скочиха зърното, олиото и зеленчуците заради войната?
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Бивш министър предрича все по-високи цени на брашното, хляба и олиото
Идва голям скок на цените в следващите месеци
Издръжката на семейство скача драстично
Шоково поскъпване на стоки и услуги
Катастрофално: Предстои световна криза с храните
Коментари