Кое е по-малкото зло - България да предаде до европейските органи навреме, макар и недостатъчно добър План за възстановяване и устойчивост или подобрен, но закъснял? Според депутата от левицата Румен Гечев, в случая най-добре е да дадем това, с което разполагаме, тъй като ЕС дава възможност за редакция, но това трябва да стане бързо и то при условие, че има правителство. Проблем ще е ако е започнало разплащане по непредставения План за възстановяване, алармира депутат
Основният проблем на Плана е, че парите, които са предвидени, в това число за дигитализация и зеления пакет, се насочват към сектори, които не са реформирани, посочи той. "Досега правителството е изхарчило 2 милиарда лева в последните години за цифровизация на управлението и резултатът е никакъв. Ако ние пак ще налеем няколко милиона със същите резултати, няма никакъв смисъл", подчерта професорът.
Визирайки парите за зеления пакет в енергетиката, Гечев изрази съмнения за коя енергетика са. "Публична тайна е, че значителна част от фирмите - слънчева енергия, ВЕЦ-овете, вятърна са на кого", попита той и посочи: "На кръгове близки до правителството от всички цветове и даже и на сегашния политически елит на различни партии, което поражда въпросът какво правим сега и там ли ще налеем няколкостотин милиона.."
-
Проблем ще е ако е започнало разплащане по непредставения План за възстановяване, алармира депутат
Проблем ще е, ако е започнало разплащане по определени проек...
виж още
За предвиденото в Плана за здравеопазването, Гечев също е резервиран: "Много добре - предвижда се увеличение на средствата за саниране и ремонт на болници, но нищо не се казва за реформа на здравеопазването, защото в този си вид наливането на повече пари означава циментиране на статуквото в здравеопазването, което също не е приемливо". Той е категоричен, че един от основните проблеми на Плана е, че там няма абсолютно никакви реформи, за да бъдат финансирани чрез тази програма. Защо ГЕРБ прави номера с Плана за възстановяване
Според него това трябва да се преработи изцяло, а дали ще се случи - зависи от това дали ще бъде избрано правителство. "Ако има служебно правителство, неговите възможности за преработка на програмата ще бъдат много малки, тъй като основната задача на един служебен кабинет е да подготви изборите, отбеляза Гечев. "Това означава, че евентуална редакция на програмата реално ще има чак есента, което вече крие рискове за България", заключи депутатът.
Коментари