Румъния и България са двете държави в Европейския съюз с най-висок дял от населението, изложено на риск от изпадане в бедност или социално изключване.
Малко над 34% от населението на Румъния е изложено на риск от изпадане в бедност или социално изключване, докато вторият най-висок дял се отчита в България – цели 32.2% от населението, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.
Веднага след Румъния и България се нареждат още Гърция, Испания и Латвия с дял от по 26% от населението във всяка от страните.
Общо осем страни в ЕС регистрират дял над средния за ЕС, който възлиза на близо 22% от населението през 2022 година. Освен горепосочените държави това са още Естония (24.6%), Литва (24.6%) и Италия (24.4%).
Най-нисък дял от населението, изложено в риск от изпадане в бедност или социално изключване, се отчита в Чехия (11.8%), Словения (13.3%), Полша (15.9%), Финландия (16.3%), Нидерландия, Словакия ( по 16.5%) и Кипър (16.7%).
Делът от населението в риск в Германия, която е най-голямата европейска икономика, възлиза на 20.9%.
Все повече европейци имат финансови проблеми, българите срещат най-много трудности
Средното ниво за ЕС (21.6% от населението) обхваща 95.4 млн. граждани на ЕС, които живеят в домакинства, изложени на риск от изпадане в бедност или социално изключване. Нивото остава сравнително стабилно спрямо предходната 2021 година, когато делът отново бе 22% или 95.4 млн. души в ЕС.
83% от децата в домакинства с ниско образование у нас изпитват материални лишения
Според методологията на Евростат, за лица изложени в риск от изпадане в бедност, се считат тези, които живеят в домакинства, изправени пред поне един от общо три основни риска: риск от бедност, сериозни материални и социални лишения и/или живот в домакинство с много нисък трудов интензитет.
74% от наетите у нас работят в сфери със заплати под средната за страната
Близо 1/3 от българите застрашени от бедност или социално изключване
Коментари