От всички 193 държави, само няколко от тях отговарят за по-голямата част от световната икономическа продукция. Според Световния икономически форум, световната икономика е на стойност 6 трлн. долара към 2019 г. От тях само САЩ отговарят за почти 1/4 общата икономическа продукция с БВП от 20,76 трлн. долара. Втори е Китай с 13,6 трлн. долара, като изпреварва Япония, чийто БВП е 4,97 трлн. долара. Първите 15 държави с голям БПВ представляват 75% от общото световно икономическо производство.
Последните данни за БВП на страните на Световната банка, сочат, че в класацията търпи промяна. 15-те най-големи икономики отчетоха ръст на глобалния си дял от икономическото цяло между 2019 г. и 2021 г., след като пандемията „затегна“ развиващите се страни. Делът се равнява на 73 трлн. долара или 76% от общия икономически пай.
Не всички икономики са еднакви обаче. Международният валутен фонд определя 152 държави като развиващи се, което показва, че повечето от регионите в света са развиващи се, а не развити. Всички тези страни са с общо население от 6,74 млрд. души, като в тях живеят 2/3 от световното население. Началото на пандемията и войната в Украйна направи живота много по-труден за тези страни.
Според изчисления на МВФ през пандемията, когато Федералният резерв намали лихвените проценти до рекордно ниско ниво, около 100 млрд. долара са „изтекли“ към нововъзникващите пазари, пише Yahoo Finance, цитирайки проучването на Insider Monkey.
Повишенията на основните лихви през 2022 г. доведе до изтичане на капитал от тези пазари в размер на 87 млрд. долара миналата година сочи проучване на Lazard Asset Management, което е почти 10% от общия клас активи. Тази година ситуацията се стабилизира, а според Института за международни финанси към 27 януари 2023 г. около 1,1 млрд. долара капитал се влива в нововъзникващите пазари дневно, като компенсира донякъде трудностите от 2022 г.
Страните са класирани според брутния национален доход на глава от населението. Данните за БНД са получени от Световната банка и за този анализ са избрани първите 30 страни. Определен е техният индексът на човешко развитие (HDI) и страните се класират според този резултат.
Страната ни застава на 20-о място сред 30-те държави класацията. Според анализа икономиката на страната ни се оценява на 203 млрд. долара към 2022 г., което ѝ осигурява БВП на глава от населението от 27 890 долара. БНД на глава от населението на България е 11 200 долара.
Точно преди нас (19-то място) застава република Мавриций. Страната има БВП от 31,7 млрд. долара, което е сред най-ниските в света. БНД на глава от населението на Мавриций е 9 920 долара.
След България се нарежда западноиндийска островна държава Барбадос, която има 5 млрд. долара БВП и доход на глава от населението от 17 314 долара. Барбадос е една от малкото страни в списъка, чийто БВП на глава от населението е почти колкото на БНД (16 900 долара), което показва, че икономиката му се захранва предимно от местни компании.
В класацията след нас се нареждат страни като Антигуа и Барбуда, Федерация Сейнт Кристофър и Невис (Северна Америка), Република Палау, Съединени мексикански щати, Венецуела, Малдиви, Република Сейшели и др.
Северната съседка Румъния заема 11-то място, като за нея се изчислява, че БВП е на стойност 780 млрд. долара, което ѝ осигурява висок БВП на глава от населението от 40 672 долара. БНД на глава от населението на Румъния е по-малко от половината от нейния БВП на глава от населението и е 14 160 долара.
На 10-о място е Русия с БВП 4,6 трлн. долара, а БНД на глава от населението е 11 610 долара.
Южната ни съседка Турция заема 7-мо място, като се изчислява, че има БВП от 3,54 трлн. долара, с доход на глава от населението от 40 883 долара. БНД на глава от населението в Турция е 9 900 долара.
На първо място е Полша, като страната има 1,6 трлн. долара БВП и 44 289 долара БВП на глава от населението. А 16 850 долара е БНД на глава от населението. Икономиката ѝ е 6-та по големина в ЕС и има голяма и стабилна банкова система. Производствената индустрия, минното дело и машините са сред най-големите сектори на Полша и носят печалби на страната.
В топ 3 са още Кралство Бахрейн и Саудитска Арабия, а след тях застават Катар и Чили.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Вече сме в световна енергийна криза: Кой ще пострада най-много?
Рецесия в САЩ ли е това, за което мечтаят развиващите се икономики?
Коментари