Пшеницата продължи да поскъпва след като Украйна използва морски дронове за да удари руски петролен танкер и военноморски кораб, застрашавайки по този начин ключов маршрут за износа на руски суровини през Черно море.
Русия, която е топ доставчик на пшеница, превозва по-голямата част от зърното си по вода, като понастоящем се намира по средата на втора голяма реколта, което прави моментът решаващ относно доставката на продукцията до пазарите, което от своя страна има пряко отношение към нивото на разходите за храна по света, предава Bloomberg.
„Рискът в Черно море се увеличава всеки ден и всяка заплаха за руския износ има по-голямо влияние отколкото заплаха за украинския експортен коридор”, казва Оле Хоу, изпълнителен директор на брокерската и консултантска компания IKON Commodities.
Фючърсите в Чикаго нараснаха с 3.4% до 6.545 долара за бушел в понеделник, след което се понижиха до 6.4725 долара в Сидни.
Цената затвори с 1% ръст в петък, изтривайки по-голямата част от нарастването в размер на 4.3% през деня след украинската атака над руски кораб. Движението в пристанището Новоросийск бе спрямо за няколко часа.
Решението на Киев да пренесе войната срещу Русия в Черно море идва след като Владимир Путин се оттегли от зърнената сделка на 17 юли тази година и съгласувана ракетна атака срещу украински пристанища.
Украинският износ на зърно бе силно засегнат в резултат на това, докато износът на Русия остана непокътнат.
Черноморският маршрут представлява между 15% и 20% от петрола, който Русия продава на дневна база на глобалните пазари, като освен това е основен транзитен коридор за суров петрол от Казахстан.
Фючърсите върху цената на пшеницата са с близо 20% надолу през тази година заради перспективите за добра реколта от ключови износители и все още голям буфер от глобални запаси.
Цената на петрола скочи до 4-месечен връх заради съкращенията в добива на Саудитска Арабия и Русия
Колко може да навреди на света използването на пшеницата като оръжие от Русия?
Реакциите след края на зърнената сделка - остра критика от ЕК, пшеницата тръгна нагоре
Анализ: Зърнената сделка държи цените ниски, но Русия не иска това
Коментари