Производствените цени в промишлеността през юли са спаднали с 0,6 на сто в Европейския съюз и с 0,5 на сто в еврозоната, отнесено към юни 2023 г., според оценки на европейската статистическа служба Евростат, цитирани от БТА.
През юни цените се понижиха с 0,4 на сто както в еврозоната, така и в ЕС.
През юли 2023 г. спрямо юли 2022 г. цените на производител в промишлеността са намалели със 7,6 на сто в еврозоната и с 6,6 на сто в Евросъюза. Цените на производител и в двете зони като цяло са се понижили през юли, както на месечна така и на годишна основа.
В еврозоната спадът на месечна база е бил с 0,5 на сто през юли, а на годишна - производствените цени са били надолу със 7,6 на сто. Това е седми пореден месечен спад на индикатора на месечна основа, но е по-малък от очакваното от анализаторите понижение с 0,6 на сто. На годишна база прогнозите съвпадат с данните, отбелязва Ройтерс.
В ЕС като цяло понижението на месечна база през юли спрямо юни е с 0,6 на сто, а на годишна - с 6,6 на сто.
На месечна база осем страни от ЕС, за които има налични данни, са отчели ръст на производствените цени, в други две страни те са били без изменение, а в 17 са се понижили.
Най-значително повишаване на производствената инфлация през юли в ЕС са наблюдава в Латвия (+2,2 на сто), Словакия (+1,7 на сто) и Хърватия (+1,3 на сто).
Спрямо юни през юли цените са се понижили най-значително в Ирландия (-8,1 на сто), Нидерландия (-2,6 на сто) и Швеция (-1,8 на сто).
На годишна база, спрямо юли 2022 г, цените са нараснали най-много в Унгария (+18,8 на сто), Словакия (+17,8 на сто) и Словения (+6,8 на сто).
Най-голямо понижение през юли спрямо същия месец на 2022 г. е регистрирала Ирландия (-39,5 на сто), България (-18,1 на сто) и Италия (-13,8 на сто).
В сравнение с предходния месец, през юли производствените цени в България са били надолу с 0,3 на сто.
Храните на едро за българския пазар поскъпват, докато тези за износ поевтиняват
Българската индустрия свива производството за шести пореден месец
Цените на производител в промишлеността намаляват с близо 11% на годишна база през юни
Коментари