През 2021 г. се предвижда повишение на цените на услугите на 7 ВиК дружества, като най-значително ще е за София и Разград - с 6%. За 16 ВиК дружества е планирано намаление, за други дружествата промяна в цената не се предвижда. Това стана ясно от проведеното в открито заседание на КЕВР обсъждане на изменение на цените на услугите на ВиК дружествата от Нова година.
Представителите на ВиК дружествата, за които се предвижда намаление на цените, възразиха и посочиха, че това ще доведе до тежки финансови затруднения, воден режим, неизпълнение на проекти по оперативни програми и дори до фалити. Според тях регулаторът е следвало да отчете възникнали затруднения като влошените климатични условия, високите разходи за електроенергия в резултат на повишените й цени, както и необходимостта от повишаване на ниските възнаграждения в сектора.
Синдикалисти от водния сектор настояха КЕВР да преразгледа предложението си за новите цени на ВиК услугите за 2021 г. и предупредиха, че в противен случай е възможно да преминат към протестни действия. Според тях предлаганото поевтиняване на повечето места в страната ще се отрази негативно на финансовото състояние на дружествата, на заплащането на работещите в сектора и може да доведе до водна криза.
Омбудсманът призова регулатора да преразгледа предложенията си за повишение на цените в отделни области като необоснована мярка с оглед непромененото качество на ВиК услугите.
Председателят на ВиК холдинг инж. Иван Иванов подчерта, че драстичното намаление на цените е в ущърб на потребителите и поставя под риск стартиралите проекти по ОП „Околна среда“ във ВиК сектора.
В двуседмичен срок участниците в общественото обсъждане могат да внесат в КЕВР писмени становища по проекта за решение за изменение на одобрените с бизнес плановете цени на ВиК услуги за 2021 г., съобщи регулаторът.
Окончателно решение ще бъде взето от КЕВР на закрито заседание на 30 декември 2020 година.
Коментари