Петиция до Европейския парламент и други външни институции възнамеряват да изпратят пострадали от частни съдебни изпълнители (ЧСИ), съобщи за Ивайло Илиев, който в момента подготвя учредяване на Съюз на длъжниците – Солидарност. "Ще изпратим петиция там – навън, до европейците и клипове също – да видят какво се случва", каза той и определи случващото се като геноцид. Той изрази недоверие към българските институции и подчерта, че освен ЕП, ще бъдат сезирани всички органи и институции в чужбина, защото тук всички мълчат.
"Публикувах документи, правя каквото мога, но тук всички мълчат", сподели Илиев. Ето неговото обяснение: "Сключили са споразумение всички, които знаят правото, да си мълчат, защото всички се хранят на гърба на хората, на техните заплатки, парички и имоти. Грабят. За 30-40 млрд. евро става въпрос – ограбени имоти на потърпевши граждани и фирми – преразпределено национално, фирмено и лично богатство".
Илиев уточни, че това е неофициална статистика на базата на въпроси, които е отправял и предоставяни сметки. "Официалната статистика е тази, която публикувах, но по нея никой не взе отношение – 600 000 дела са проведени само в София до април месец миналата година и до април тази година ще станат плюс още 50 000", добави той и обобщи: "Комбайнът върви, той реже глави на всеки. Задвижен е механизмът и сам няма да спре".
-
Дават ни на ЧСИ, ако не платим технически паспорт на дома ни?
От 100 до 500 лева ще струва техническият паспорт, който тря...
виж още
Илиев е категоричен, че всички заповедни дела, гледани в закрито заседание, са нищожни, не пораждат никакво правно действие и всичко взето въз основа на тях подлежи на връщане.
Той разказа, че всичките дела, които са гледани от 2008 г. досега по прословутите заповедни производства, са разглеждани при закрити врати – без да бъдат призовавани хората нормално. "Никой не знае, че му тече дело, докато не му цъфне някой да му връчи или заповед за изпълнение на парично задължение или вече изпълнителен лист и е запориран и възбранен отвсякъде. Никой не разбира", подчерта Илиев.
По думите му, това се върши от съдебните изпълнители или от съда, след като делото "е протекло", т.е. приключило. "Как може да протече едно дело, след като не е призована другата страна", изрази недоумение той и възрази: "Дават ти заповед за изпълнение и ти казват – ако искаш можеш да подадеш възражение, сиреч да стартираш втората част от процеса, без преди това да си проверил дали е валиден, дали е истинско това, което е преди".
-
Предстои ли бум в работата на ЧСИ-тата?
Адвокат Христо Расташки разполага с богат практически опит в сферата на банковото, вещното и застрах...
виж още
Илиев подчерта, че европейското право е водещо за всички държави членки на ЕС и изтъкна, че член 47 от Хартата за основните права на ЕС, казва, че всеки има право неговото дело да бъде гледано справедливо и публично в разумен срок от независим и безпристрастен съд, предварително създаден със закон. "Делото да бъде гледано публично и ти да си там, и да имаш и публика е разбираемо", подчерта Илиев и изтъкна: "На тези дела, които са гледани, във всичките заповеди пише "проведено частно гражданско дело", значи става въпрос за личното на някой, но съдът не го брои за нормален човек, че да го извика там и е проведено делото от състав на съда".
Илиев е убеден: "Делата трябва да бъдат гледани в открито заседание и подлежат всичките на пререшаване" и заключи: "Колкото и да е лошо, колкото и да е обидно, това е по европейското право".
Още по темата: ЕК и ЕП да дойдат незабавно с мисия в България, настояват пострадали от ЧСИ
Коментари