Ново проучване на ЕК потвърждава, че под едно наименование се разпространяват стоки с различно качество. Това показват данните от второ проучване на ЕК за сравнение на качеството на хранителни стоки, продавани с една и същата марка в ЕС, предаде БНР.
Първото проучване затвърди съмненията, че има разлики поне в 1/3 от проверените изделия. Тези различия не са ясно видими от опаковката, а се забелязват при сравнение на описанието на съставките. Второто проучване е открило, че и на вкус хранителните стоки са различни, когато са изработени с различни съставки.
Разликите в хранителните стоки не следват географско разпределение, заявява комисията. Различия са установени в половината от проверените хранителни стоки, купени в България, Чехия, Германия, Дания, Естония, Испания, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Малта, Полша, Словения, Словакия, Белгия и Холандия.
-
Комисия в ЕП одобри глобата за двоен стандарт при храните да стане 10 млн. евро
“С днешното законодателно гласуване слагаме край на сп...
виж още
Докладът за второто проучване показва, че някои от проверените стоки в България са с различно съотношение на влаганите съставки, както и че се използва например фруктоза вместо захар. В газирани напитки, продавани у нас, се влага арабска дъвка, докато в страни от Западна Европа тази съставка липсва. Установени са и разлики в проверена марка кафе, като у нас продаваното изделие при варене отделя повече пяна.
Проверката е показала също разлика в цветовете на напитки и зърнени закуски, както и най-високи количества на сол в чипс, продаван у нас. Установени са също вкусови разлики в студен чай. Най-често в по-бедните страни се влагат по-евтини съставки, показват данните.
ЕК припомня, че през 2017 г. издаде насоки за прилагане на европейското законодателство за защита на потребителите и храните по съмнения за двойно качество на хранителните стоки в различните страни от ЕС. Година по-късно комисията предложи допълнителни правила, с които да се определи кога допускането на разлика в качеството на храните е подвеждащо действие. Новите правила ще влязат в сила от юни догодина.
-
Източна Европа иска уеднаквяване на стандартите за храните в ЕС
Източна Европа подема инициатива за въвеждане на еднакви стандарти за качеството на хранителните сто...
виж още
Коментари