Организация на обединените нации постигна историческо споразумение за защита на световните океани, съобщават световните медии. След близо 20 години диалог и след 10 години оспорвани дебати, договорът за открито море (The High Seas Treaty) поставя 30% от моретата в защитени зони до 2030 г. Целта – опазване и възстановяване на морската природа.
Споразумението беше постигнато на 4 март, след 38 часа преговори в централата на ООН в Ню Йорк. То беше в застой от години заради различия по въпроса за финансирането и правата за риболов.
Последното международно споразумение за защита на океаните е подписано преди 40 г. – през 1982 г. и е уредено в Конвенцията на ООН за морско право.
Новата сделка обособява зона, наречена открито море – международни води, където всички страни имат право да ловят риба, корабите да преминават и да се правят изследвания, като едва 1,2% от тези води са защитени.
Морският живот, извън тези зони, е изложен на риск от промените в климата, прекомерния риболов и корабния трафик. Според последната оценка на световните морски видове, близо 10% са изложени на риск от изчезване, посочва Международния съюз за опазване на природата (IUCN).
Новите защитени зони, установени в договора, ще ограничат това колко риболов може да се извършва, маршрутите на корабоплаването и проучвателните дейности като дълбоководен добив – когато минералите се вземат от морско дъно на 200 метра или повече под повърхността.
Преди новият договор да влезе в сила, страните трябва да се срещнат отново, за да приемат официално споразумението.
„Това, което се случва в открито море вече няма да бъде невидимо и далеч от ума на хората“, посочва Джесика Батъл от WWF в изявление.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Малдивите изчезват, до края на века над 1000 острова ще са само спомен
Климатичните промени са по-голяма заплаха от COVID-19 за богатите страни
ООН търси 1 млрд. долара за пострадалите в Турция след земетресението
Коментари