Представители на страните, членуващи в Програмата на ООН за околната среда (UNEP), са постигнали „малък напредък“ в преговорите за сключване на глобално споразумение за съществено намаляване на пластмасовите отпадъци. Това обявиха участници в разговорите, провеждани в Найроби, предава БТА, като цитира ДПА.
Представители на около 170 страни, участвали във форума в столицата на Кения, приключиха третия кръг от преговорите, без постигнато споразумение.
„Маневрите за отлагане (на приемане на споразумение – бел.ред.) и съпротивата от страна на производители на петрол, като Саудитска Арабия, Русия и Иран, отнеха много време и почти блокираха преговорите“, заяви Флориан Тице, главен съветник по въпросите на политиките на природозащитната организация Световен фонд за природата (WWF).
Четвъртият кръг от преговорите за глобално обвързващо споразумение за значително намаляване на пластмасовите отпадъци ще се проведе в столицата на Канада Отава през април 2024 г.
Снимка: iStock
През 2022 г. в целия свят са произведени 400,3 млн. тона пластмасови изделия, 2 пъти повече спрямо 2002 г., според асоциацията на производителите на пластмаса Plastics Europe.
Най-голямото безпокойство предизвиква това, че са необходими векове за разграждането на пластмасата в природата.
Според учени от всички пластмасови отпадъци, генерирани между 1950 и 2018 г., 76% са изхвърлени и представляват източник на замърсяване на околната среда.
Смята се, че между 4,8 млн. и 12,7 млн. тона пластмасови отпадъци се изхвърлят в океаните всяка година. Това създава сериозен риск за състоянието на екосистемите, чрез микропластични частици или чрез отделянето на токсични химикали.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Пластмасата: Как да се справим със замърсяването?
Нов регламент: ЕК слага край на продажбата на продукти с микропластмаса
Коя е първата страна, забранила найлоновите торбички в магазините?
Коментари