През първото тримесечие на 2023 г. брутният вътрешен продукт на България нараства с 2% спрямо първото тримесечие на 2022 г. и с 0,4% спрямо последното тримесечие на 2022 г., сочат сезонно изгладените експресни оценки на НСИ.
Това обаче е най-бавният растеж на годишна база от първото тримесечие на 2021 г., като икономиката се сви отчасти заради страничните ефекти от войната в Украйна. НСИ регистрира увеличението на фона на сложната политическата обстановка, обхванала страната през периода, както и признаци за влошаване на външната икономическа среда.
Заедно с това две ключови прогнози за българската икономика бяха преразгледани в положителна посока вчера и днес.
ЕК леко завиши прогнозата си (с 0,3 пр.п.) за ръста на БВП на България до 1,4% за тази година спрямо последния ѝ доклад от есента и запази очакванията си за 2024 г. за допълнително ускоряване до 2,4%. ЕК очаква тримесечният БВП да стагнира след първото тримесечие на тази година и след това да възобнови стабилното си разширяване през 2024 г.
Европейската банка за възстановяване и развитие подобри оценката си за темпа на растеж до 1,3% през 2023 г. и 2,9% за 2024 г., като и двете стойности са преразгледани нагоре с 0,3% спрямо предишните прогнози на институцията.
Изменения на годишна база
През първото тримесечие брутната добавена стойност нараства с 2,2% на годишна база, изчисляват в НСИ.
Крайното потребление отчита ръст от 2,8%, а бруто образуването на основен капитал се увеличава с 5,2% през първото тримесечие спрямо година по-рано. Износът на стоки и услуги нараства с 3%, а вносът на стоки и услуги се свива с 4,3%.
БВП в стойностен обем
Според експресните оценки на НСИ за първото тримесечие на тази година БВП в номинално изражение достига 37,265 млрд. лева.
Реализираната добавена стойност през първото тримесечие на тази година е 32,327 млрд. лева.
По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление със 83,4%, което в стойностно изражение е 31,084 млрд. лв. През първото тримесечие на 2023 г. бруто капиталообразуването, включващо инвестиции, вложени за покупка на активи, използвани многократно в производствения процес за продължителен период от време (над година), е 5,759 млрд. лв. и заема 15,5% относителен дял в БВП. Външнотърговското салдо е положително.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Българската икономика забавя растежа до 1% през тази година, прогнозира БНБ
МВФ намали сериозно очакванията за ръста на БВП в България
Икономическият растеж на България се сви наполовина през 2022 година
Политическата нестабилност влошава икономическата прогноза за България
Каква е прогнозата на финансовото министерство за българската икономика?
Коментари