Лондон е най-устойчивият град в Европа, като отстъпва само пред Ню Йорк и Токио в световен план.
Британската столица се представя особено силно благодарение на икономиката си, основана на знанията, и технологичната си екосистема, пише консултантската компания Savills. По втория показател градът заема второ място в света и отстъпва само на Сеул, и е на 6-о място в света както от гледна точка на икономическите си фундаменти, така и на силата на имотния си пазар.
Устойчивият град по определението на Savills подкрепя благосъстоянието и успеха на местните жители и служители на фона на икономически, социални, екологични и технологични промени и е привлекателен за инвеститори в недвижими имоти и наематели, особено предвид факта, че критериите за инвестиции и разширяване на бизнеса обхващат по-широка гама от фактори, включително ESG.
Градове в Северна Америка продължават да доминират в класацията на устойчивите градове, като заемат половината места в Топ 10. Но Savills отбелязва, че по-малки градове с население под 2 млн. души се представят добре благодарение на силните си екологични достойнства, амбициозни климатични цели, добро управление и включване на всички хора, въпреки че остават по-назад в индекса.
Снимка: iStock
В топ 20 на най-устойчивите градове в света
- Ню Йорк, САЩ
- Токио, Токио
- Лондон, Обединено кралство
- Сеул, Южна Корея
- Лос Анджелис, САЩ
- Сингапур
- Париж, Франция
- Сан Франциско, САЩ
- Бостън, САЩ
- Торонто, Канада
- Мелбърн, Австралия
- Сидни, Австралия
- Берлин, Германия
- Чикаго, САЩ
- Далас, САЩ
- Хелзинки, Финландия
- Атланта, САЩ
- Копенхаген, Дания
- Амстердам, Нидерландия
- Стокхолм, Швеция
Снимка: iStock
Savills е изследвала 490 града, включени в индекса, част от програмата ѝ за анализи Impacts, като е използвала показатели в 4 основни области – икономическа сила, икономика на знанието и технологии, ESG и инвестиции в имоти.
„Индексът тази година е публикуван на фона на предизвикателна икономическа среда и ограничени сделки с недвижими имоти, но като цяло се запазва силна връзка между икономическите фундаменти и устойчивостта на градовете. Затова инвеститорите в имоти продължават да са съсредоточени върху по-големи градове, най-вече тези с дълбока и широка икономическа база“, отбелязва Пол Тостевин, ръководител на Savills World Research.
„Големи градове като Лондон възвръщат привлекателността си като места за свързване чрез срещи на живо, сътрудничество по работа, преплетени индустрии или разнообразни развлечения“, отбелязва Тостевин.
„Лондон остава един от малкото градове, които наистина могат да бъдат наречени глобални и не е спечелил тази репутация, оставайки на едно място“, казва Стивън Даун, ръководител на екипа на Savills за Лондон и чужбина.
„Както може да се види, той е начело на технологичната индустрия, има база от водещи таланти и задържа силна икономическа позиция. Затова наемателите на недвижими имоти и инвеститорите ще продължат да бъдат привлечени от британската столица и очакваме да видим активността и на двете групи да се ускори до края на 2024 г.“, допълва той.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Кои са най-добрите градове в Европа за жители и туристи
Кои са най-добрите градове за посещение през 2024 година?
Коментари