Около 1/3 от домакинствата у нас не могат да си позволят достатъчно потребление на енергия, става ясно от анкета на Националния статистически институт.
Според проучването, 31.2% от анкетираните са посочили, че са ограничавали потреблението на енергията през последното тримесечие на миналата година. Въпросът се отнася до потреблението на енергия за всякакви цели - електричество, природен газ или др. за отопление, топла вода, готвене, охлаждане, осветление и електрически уреди.
Ето колко пари са нужни на българина за нормален живот, сумата е сериозна
28.8% от лицата, живеещи в градовете, са посочили, че не могат да си позволят достатъчно потребление на енергия, докато делът на хората в селата, които са ограничавали потреблението на енергия е далеч по-висок – дял от 37.8% или с 9 процентни пункта повече от лицата в градовете.
Над 320 000 домакинства ще получат еднократна помощ за отопление
Доходите на две трети от българите остават непроменени
Масово анкетираните лица посочват, че не усещат подобрение на доходите си. През първото тримесечие на 2023 г., за 74.6% от лицата доходът на домакинството им е останал без промяна спрямо последните 12 месеца. Този дял нараства с 1.6 процентни пункта в сравнение със същото тримесечие на 2022 година.
Ето с колко намаля покупателната способност на българите, измерена в хранителни стоки
Увеличение на доходите са посочили 20.1% от лицата, което е също с 1.6 процентни пункта повече в сравнение с първото тримесечие на 2022 г., когато увеличение са имали 18.5% от лицата.
Делът на лицата, посочили намаление на доходите за последните 12 месеца, се понижава през първото тримесечие на 2023 г. до 5.3% - с 3.2 процентни пункта по-малко спрямо същото тримесечие на 2022 година.
Затрудненията при покриване на ежедневните разходи остават значителни
През първото тримесечие на 2023 г. делът на лицата, които изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи , продължава да е относително висок - над 75%. С известни затруднения са 35.8% от лицата, 26.8% определят покриването на ежедневните разходи като трудно, а 14.2% - като много трудно.
Реалните доходи у нас нараснаха минимално през последните 2 години
Делът на лицата, които се справят много трудно, се увеличава с 0.6 процентни пункта в сравнение с първото тримесечие на 2022 година.
Относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи 19.7% от лицата, а едва 3.5% не изпитват никакви затруднения. Общо делът на лицата без затруднения през първото тримесечие се увеличава с 1.5 процентни пункта спрямо първото тримесечие на 2022 година.
Доходите на 68% от българите остават непроменени на фона на скока в цените
Коментари