Китай спира износа на редкоземни минерали, за да навреди на военната индустрия на САЩ


Китай спира износа на редкоземни минерали, за да навреди на военната индустрия на САЩ
Снимка: iStock

4339

Китай проучва дали може да навреди на американските доставчици за отбраната на САЩ, като ограничи износа на редкоземни полезни изкопаеми, които са съществено значение за производството на бойните самолети F-35 и на различни други напреднали оръжейни технологии, съобщава Financial Times, предаде БНР. 

Министерството на промишлеността и информационните технологии на Китай е предложило през миналия месец проект за контрол върху производството и износа на 17 редки земни полезни изкопаеми. Втората най-голяма световна икономика контролира около 70-80% от предполагаемите редкоземни минерали в света. 

Индустриални ръководители споменаха, че китайските власти са поискали от тях да оценят колко силно могат да бъдат засегнати корпорациите в САЩ и Европа, заедно с доставчиците за отбраната, ако Китай ограничи износа на редкоземни полезни изкопаеми по време на двустранни спорове. 

"Правителството иска да знае дали САЩ могат да имат проблеми със сглобяването на изтребители F-35, ако Китай наложи забрана за износ, спомена съветник на китайските власти, пожелал анонимност. 

Изтребители като самолетите F-35 на Lockheed Martin разчитат силно на редкоземни минерали за важните им части. В доклад на Конгресната служба за изследвания се споменава, че всеки F-35 изисква 417 кг запаси от редкоземни изкопаеми.

Още от Икономика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички