Европейският съюз (ЕС) планира да наложи ответни мерки, насочени към високотехнологичния сектор в САЩ, ако американският президент Доналд Тръмп изпълни заплахите си да наложи мита на блока. Това съобщава "Файненшъл таймс", цитирайки двама служители от ЕС, запознати с плановете. Европейската комисия обмисля използването на така наречения "Инструмент за борба с принудата" (ACI) при евентуално въвеждане на наказателни мита за вноса в САЩ на европейски стоки.
Цитираните от финансовото издание европейски служители твърдят, че този инструмент, определян от тях като "базука", ще бъде насочен към индустриите на услугите на САЩ, включително към водещите американски технологични компании от Силициевата долина, известни като Big Tech, като може да се "блокират преките чуждестранни инвестиции или да се ограничи достъпа до пазара за банкови, застрахователни и други фирми за финансови услуги".
"Най-твърдата налична реакция"
Още: Рязка промяна в цената на петрола след митата на Тръмп
Едни от източниците на "Файненшъл таймс" също така каза, че "всички опции са на масата" и посочи ACI като най-твърдата налична реакция, без с това да се нарушава международното право.
Инструментът, който беше изготвен по време на първия мандат на Тръмп като президент на САЩ и впоследствие използван като възпиращ фактор срещу Китай, позволява на изпълнителната власт на ЕС да наложи ограничения върху търговията с услуги, ако установи, че дадена държава използва мита върху стоки, за да наложи промени в политиката.
Според източниците от ЕС, заплахата на Тръмп да използва мита, за да принуди Дания да предаде Гренландия и да притисне ЕС да отмени принудителните мерки срещу американските технологични компании, ще отговарят на изискванията за активиране на този инструмент.
Още: Фон дер Лайен ще преговаря с новата власт в САЩ
Определян като "базука" от някои представители на ЕС, когато влезе в сила през 2023 г., ACI позволява на блока да избира от широк набор от ответни мерки, като отмяна на защитата на правата върху интелектуалната собственост или тяхното търговско използване, например изтегляне на софтуер и услуги за стрийминг. Той също така позволява на ЕС да блокира преките чуждестранни инвестиции или да ограничи достъпа до пазара за фирми за банкови, застрахователни и други финансови услуги.
В информацията на "Файненшъл таймс" също така се отбелязва, че всеки евентуален отговор на ЕС ще изисква одобрение от най-малко 15 от 27-те държави членки - процес, който може да отнеме седмици.
Миналата седмица Тръмп каза, че "категорично" ще наложи мита върху ЕС, цитирайки действията на Брюксел срещу американските технологични компании и големия дефицит при търговията със стоки. Той не даде подробности кога ще бъдат приети мерките или дали блокът може да договори отсрочка, каквато получиха Канада и Мексико, след като им бяха наложени мита от 25% върху вноса на техни стоки в САЩ.
Вчера министрите на търговията от ЕС се срещнаха във Варшава, за да обсъдят тези заплахи на Тръмп. Длъжностни лица, информирани за дискусиите при закрити врата, казаха, че мнозинството е изразило подкрепа за наказателни действия, ако това е необходимо.
Коментари