Шест браншови организации на фирми от сектора на информационните и високите технологии се обърнаха с призив към правителството да ускорят реформите в образованието, електронното управление, пазара на труда, които да доведат до по-висок икономически растеж, след като държавата им налага по-висока данъчно-осигурителна тежест. Близо 400 000 души ще плащат по-високи осигуровки
Компаниите от ИТ сектора са недоволни, че парламентът гласува във вторник максималният осигурителен доход да нарасне от 1 април от 3000 на 3400 лв., без анализ, без оценка на въздействието и без никаква промяна в качеството на социалните услуги, за които ще се плаща повече, се казва в разпространената позиция.
Засегнатите браншове, в които се получават едни от най-високите възнаграждения у нас, подчертават, че не търсят субсидии и финансова помощ от държавата, а "целенасочен диалог за бъдещето на България". Какви са заплатите в ИТ индустрията в България?
-
България: Търсят се хора, които да работят
На България ѝ трябват хора. При това спешно. Защото в редица...
виж още
Те обаче очакват държавата да положи усилия за привличане на висококвалифицирани специалисти от чужбина и подкрепа за уреждане на статута на семействата им, както и за подкрепа на чуждестранните студенти от трети страни, завършили в български висши училища, да придобиват по-лесно разрешение за работа. Колко чужденци идват да работят у нас?
Друго тяхно искане е действително електронното управление и минимизиране нуждата бизнеса и гражданите да общуват на живо с институциите, както и осъвременяване на остарялото трудово законодателство, което да реши проблеми като дистанционната работа и липсата на електронни трудови книжки. Въвеждат електронна трудова книжка
ИТ секторът настоява още за образование, което да бъде адаптирано към бързо променящия се свят и пазар на труда и за насървачаване на научно-развойната дейност.
"Продължаваме да сме неотстъпчиви в настояването си да започнат сериозни реформи, свързани с постигане на по-висок ръст на икономиката и повишаване на доходите на работещите, съответно и повишаване на приходите в хазната. От ключово значение е, също така, по-голяма част от бизнеса да плаща коректно своите данъци и осигуровки, по примера на компаниите от сферата на информационните технологии", се казва в позицията.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Софтуерният бранш твърдо против вдигането на осигурителния праг
Коментари