През април индустриалното производство нараства с 0.8% на месечна база в еврозоната и с 0.5% на ниво Европейски съюз, сочат сезонно изгладените данни на Евростат. За сравнение, през предходния месец март индустриалната продукция записа ръст от 0.4% в еврозоната и покачване от 0.8% на ниво ЕС. На годишна база повишението достига 39.3% за еврозоната и 38.7% за целия ЕС.
В България индустриалната продукция нараства с 0.2% на месечна база през април, което е по-ниско от средното за ЕС. На годишна база повишението достига 22.8%, което отново е под средното за ЕС. През предходния месец март, индустриалната продукция на България скочи с 4.8% на месечна база, спрямо ръст от 0.8% за целия ЕС. Така през април, индустриалната продукция у нас забавя темпа си на растеж.
По видове производство, през април в еврозоната продукцията на трайни потребителски стоки е скочила с 3.4% на месечна база, увеличение от 3.2% е отчетено при енергийните продукти, ръст от 1.4% е регистриран при капиталовите стоки, докато продукцията на нетрайни потребителски стоки намалява с 0.3%.
-
Бум в търговията на дребно след пандемията
Истински бум в търговията на дребно през месец април тази го...
виж още
На ниво ЕС, производството на трайни потребителски стоки и енергийни продукти скача с 2.9% на месечна база, капиталовите стоки се увеличават с 0.8%, продукцията на междинни стоки нараства с 0.5%, докато производството на нетрайни потребителски стоки намалява с 0.7%.
Най-високото повишение в индустриалната продукция на месечна база се наблюдава в Белгия (+7.4%), следвана от Малта (+5.6%) и Естония (+4.4%) . Най-сериозен спад се регистрира в Дания (-3.8%), Унгария (-3.2%) и Литва (-2.4%).
На годишна база, най-висок ръст в продукцията в страните от еврозоната се отчита при трайните потребителски стоки (+117.3%), капиталовите стоки (стоки, необходими за производството) (+65.4%), междинните стоки (суровини) (+36.9%), нетрайните потребителски стоки (+15.4%) и енергийните продукти (+14.4%).
На ниво ЕС, продукцията при трайните потребителски стоки скача със 110.4% на годишна база, следвана от капиталовите стоки (+67.5%), междинните стоки (36.9%), нетрайните стоки (+14%) и енергийните продукти (+13.8%).
На годишна база най-висок ръст се отчита в Италия (+79.5%), Словакия (+69.1%) и Румъния (+64.5%).
Коментари