Икономиката на САЩ не прегрява, убедена е Йелън


Икономиката на САЩ не прегрява, убедена е Йелън
Снимка: iStock

2512

Икономиката на САЩ не прегрява и че все още има около пет милиона работни места по-малко, отколкото преди коронавирусната пандемия, посочи министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън. Тя отдаде ситуацията в трудовия пазар на Covid-19 и липсата на грижи за децата, като смята, че повече работещи ще се присъединят отново към пазара, когато пандемията отслабне. САЩ ще раздават още пари на хората и малкия бизнес в кризата

Йелън изрази увереност, че инфлационният натиск ще отслабне. Тя призна, че инфлацията е по-висока спрямо последните години, но това се дължи на нарушените доставки и предлагане заради коронавирусната пандемия.

"Не бих казала, че икономиката на САЩ в момента прегрява, ние все още сме с 5 милиона работни места под нивата, които бях преди пандемията, а работната сила е намаляла и причините са свързани с пандемията", каза Йелън на пресконференция в Дъблин, съобщават Reuters и CNBC. Припомняме, че Коронавирусът причини загуба на десетки милиони работни места и тежък икономически спад в САЩ през 2020 г.

Финансовият министър прогнозира, че ограниченията в предлагането на работна ръка и проблемите с предлагането ще се облекчат, когато пандемията бъде поставена под контрол, като отбеляза, че нарастването на търсенето на дълготрайни стоки в САЩ е дошло в момент, когато е било трудно да се получат някои от тези стоки.

"Мисля, че когато преодолеем пандемията, този ценови натиск ще се освободи и в този смисъл смятам, че инфлацията е преходна и ние нямаме икономика, която прегрява в дългосрочен план".

Йелън също така заяви, че ще говори с американските законодатели за повишаване на тавана на дълга, както и за глобалния корпоративен данък, който е включен в спасителния план на президента Джо Байдън за държавните разходи. Господарите на дълга: САЩ тегли 3 трлн. долара, за да спаси икономиката си

Финансовият министър коментира и одобрения глобален минимален корпоративен данък. "Мисля, че това е ребалансиране, за да сме сигурни, че можем да подкрепим инвестициите в нашите икономики и че корпорациите плащат справедливия си дял. Минималната данъчна ставка от 15% със сигурност не е толкова висока, че това да засегне способността им да бъдат конкурентоспособни в световен мащаб. Равните условия са начина, при който конкуренцията между страните и техните фирми може да се осъществи въз основа на икономическите фундаменти", каза тя пред CNBC.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Дефицитът и дългът на САЩ се изстреляха до рекордни нива

Колко време ще отнеме налагането на глобален корпоративен данък?

Още от Икономика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички