Постепенно възстановяване на икономиките или втора вълна на вируса са основните два сценария според Гжегож Шилевич, регионален икономист на Кофас груп. Той обяви това по време на специален уебинар на тема "Последиците от COVID-19 върху икономиката".
Според първия, базов сценарий, се очаква внимателно и постепенно съживяване на бизнеса от края на месец май нататък, а възстановяването ще дойде през третото и четвърто тримесечие на годината. При рисков сценарий обаче се очаква втора вълна на заразата през есента, което ще донесе допълнителни карантинни мерки, а това ще има доста по-дълъг негативен ефект върху бизнеса в световен мащаб. Съответно, възстановяването ще дойде доста по-бавно.
"Очакваме глобалната икономика да изпадне в рецесия през тази година. Тя ще бъде по-силна от това, което сме виждали в последното десетилетие. Големите икономики в Европа – Германия, Франция, Италия, Великобритания – ще отчитат дълбоки, дори двуцифрени спадове и това ще се отрази на икономиките на страните от Централна и Източна Европа.
-
България и Източна Европа могат да спечелят след кризата с Covid-19
В страните от Централна и Източна Европа кризата с коронавир...
виж още
Много от тези държави имат големи ръстове на БВП през 2017 и 2018 г. През настоящата година ще станем свидетели на точно обратното – този показател ще спадне с около 5,8% в страните Централна и Източна Европа", сподели Гжегож Шилевич.
Тежки времена за автомобилостроенето
Един от най-пострадалите сектори се очаква да бъде автомобилният. Още преди появата на пандемията се наблюдава спад в продажбите в държави като Германия, Франция и Италия. През първото тримесечие на 2020 г. покупките на нови автомобили намаляват в Китай и САЩ, което вече влияе на пазара в световен мащаб.
През второто тримесечие спадовете в Европа достигат повече от 70%, което означава, че предстоят тежки месеци за сектора, а това ще засегне всички бизнеси свързани с автомобилостроенето, включително и лизинговите компании.
Пандемията несъмнено ще повлияе върху повишаването на безработицата в голяма част от държавите в Централна и Източна Европа, като най-силно засегнати ще бъдат Румъния и Хърватия с над 10%. Спадът на БВП се очаква да бъде най-голям в Словакия – 5,4% през първото тримесечие, в сравнение с 3,3% общо за ЕС.
Къде е България?
Според последните данни от Кофас, за първото тримесечие България отчита увеличение на БВП с 0,3%, като най-засегнат е секторът на услугите със спад над 30%. Производствения сектор регистрира спад от 7%, а след него следват и продажбите на дребно, промишлеността и потребителските стоки. Страната ни се нарежда сред последните по готовност за отговор на здравната система в подобни кризисни ситуации, като над 8% от БВП са разходите ни за здравеопазване.
Коментари