Градове потъват под краката на милиони жители във втората по големина икономика в света


Градове потъват под краката на милиони жители във втората по големина икономика в света
Снимка: iStock

16806

Земята потъва под краката на милиони жители на големите градове на Китай. Човешки дейности излагат крайбрежните райони на страната на по-голям риск от наводнения и покачване на морското равнище, сочат нови изследвания.

Почти половината от градските райони на Китай, обитавани от 29% от населението на страната, потъват по-бързо от 3 мм годишно, според проучване, публикувано в четвъртък в списание Science.

Това са 270 млн. души, живеещи на потъваща земя. Междувременно 67 млн. души живеят на земя, която сляга по-бързо от 10 мм всяка година.

Изследователите казват, че необузданото извличане на подпочвени води в страната е един от основните фактори за това. Градовете изпомпват вода от подземни водоносни хоризонти по-бързо, отколкото могат да бъдат попълнени – ситуация, влошена от сушата, предизвикана от изменението на климата. Прекомерното изпомпване понижава нивото на подземните води и води до потъване на горната земя. Тя вече се сляга и заради нарастващата тежест на самите градове.

Почвата може да се уплътни естествено от тежестта на седиментите, натрупващи се с времето, както и от тежките сгради, притискащи земята, което води до постоянно потъване.

 

 

Снимка: iStock

Слягането на земята не е проблем само в Китай. В САЩ десетки крайбрежни градове, включително Ню Йорк, потъват. В Нидерландия 25% от земите вече са намират под морското равнище. А в Мексико Сити – вероятно най-бързо потъващият град в света, земята потъва със скорост до 50 см годишно.

Въздействието на потъването обикновено е по-лошо по бреговете, където морското ниво се покачва. Тази комбинация излага повече земя, хора и имущество на разрушителни наводнения.

Проучването предполага, че приблизително 1/4 от бреговете на Китай ще попаднат под морското равнище поради потъване и покачване на водните нива, което обрича района на колосални щети и излага животи на риск. Тиендзин, Шанхай и районите около Гуанджоу са значително изложени на двата проблема, установи проучването, цитирано от CNN.

Някои крайбрежни райони в Китай вече са изградили физическа защита срещу нарастващия риск от наводнения, което не е взето предвид в изследването. Шанхай, например, има „впечатляващи“ системи от високи диги.

„Такива масивни системи от крайбрежни диги до голяма степен ще намалят риска от наводняване, дори като се има предвид слягането на земята и покачването на морското равнище“, казва Шенли Тао, съавтор на изследването и професор в Пенкинския университет пред CNN.

Снимка: iStock

Проучването е „научно стабилно“ и свърши „добра работа“, подчертавайки, че слягането не е само „крайбрежен проблем“, посочва Леонард Охенхен, докторант във Virginia Tech, който наскоро публикува проучване за слягането на земята в САЩ.

„Повечето градове страдат от слягане, но ние фокусираме вниманието си върху крайбрежните райони поради покачването на морското равнище“, казва Охенхен. „Въпреки това повечето градски градове потъват със скорости, сравними или дори по-големи от слягането край брега.“

Китайското правителство се бори с потъването по няколко начина, включително чрез прилагането на строги закони за контрол на изпомпването на подпочвените води през последните няколко години. Шанхай и околните райони ограничават този процес, което забавя скоростта на слягане в региона.

Китай също черпи вода от река Яндзъ – включително и за Пекин, който страда от недостиг на водни ресурси. Проектът предотвратява необходимостта от прекомерно изпомпване на подпочвените води и е спрял слягането на земята в мегаполиса, установява проучването.

„Вярвам, че усилията на правителството ще решат проблема“, казва Тао. „Но бих предложил да продължим да контролираме изпомпването на подпочвени води за големите градове и постоянно да поддържаме системи от диги в крайбрежните земи.“

Източник: CNN

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Китай е напът да сложи край на монопола на Airbus и Boeing в доставките на пътнически самолети

Тази страна е едно от най-скъпите места в света за отглеждане на деца

Защо населението на втората по големина икономика в света намалява за втора поредна година?

Още от Икономика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85176
  • GBP
    1
    2.34568
  • JPY
    100
    1.18953
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички