Пандемията от новия коронавирус ще изпрати Германия в най-дълбоката рецесия от края на Втората световна война, потвърди министърът на икономиката Петер Алтмайер. В сряда правителството коригира прогнозата си за 2020 г. и според нея вместо планиран през януари ръст от +1.1% от БВП ще има свиване от -6.3%.
Дъното се очаква през сегашното, второ, тримесечие. Но възстановяването след това зависи от избягването на втора вълна на заразата.
За 2021 г. сега в Берлин очакват растеж от 5.2% при постепенно, а не при бързо, премахване на ограничителните мерки. Но това също така означава, че до 2022 г. германската икономика няма да се е върнала на нивото от 2019 г.
"Изправени сме пред големи предизвикателства - икономически и политически", допълни Алтмайер при представянето на състоянието е прогнозите за най-голямата икономика в Европа. Според тях инфлацията ще се забави до 0.5% тази година и ще се увеличи до 1.5% догодина.
България и Източна Европа могат да спечелят след кризата с Covid-19
Безработицата вероятно ще достигне 2.62 млн. души (при средно 2.27 млн. през 2019 г.), но зависимите от помощната програма Kurzarbeit ще се увеличат до 3 млн.
Специални мерки се обсъждат за ресторанти, хранителни предприятия и организаторите на търговски изложения. Подготвя се и план в помощ на личното потребление като част от пакет за стимулиране на възстановяването след кризата. В дискусиите в управляващата коалиция е ставало дума той да включва и стимули за купуване на електромобили.
Организацията на автопроизводителите в Германия поиска от Ангела Меркел помощ и за двигатели с вътрешно горене, но канцлерът държи помощта за компаниите да е свързана с намаляване на въглеродните емисии чрез изтегляне на старите коли от пътищата.
Прогнозите на Volkswagen и на Robert Bosch в сряда са за 15-20% спад в глобалните продажби на автомобили тази година. Очакванията са за дълбока рецесия, а несигурността накара и двете компании да оттеглят прогнозите си за 2020 г. През февруари Volkswagen очакваше растеж на приходите с 4%, а сега по всякакъв начин съкращава разходи и отлага планирани придобивания.
Коментари